Kupovanou rýži musíte před vařením namočit do slané vody. Šéfkuchař to řekl jasně, celý život jsme chybovali

rýže, sítko
Fotografie: Pixabay

Rýže je oblíbenou přílohou, hlavně v asijské kuchyni se bez ní neobejdete. Stále však panují otázky stran některých kroků její přípravy, například namáčení do vody.

Zde se názory kuchařů i kuchařek dosti rozcházejí a ani hádky nejsou výjimkou. Někdo rýži důkladně namočí ve slané vodě, jinému stačí ji důkladně propláchnout pod tekoucí vodou. Základ je ovšem jasný, tedy koupit si v první řadě opravdu kvalitní obilovinu. Zrna by měla být krásná a hlavně neporušená. Co se týče dalšího postupu, je na místě zvážit výhody a nevýhody obou přístupů. Sami se pak můžete rozhodnout, co vám více vyhovuje.

Máčení rýže a jeho přínosy

Nejdříve tedy něco o tom, jak vlastně rýži namáčet. Zahřejte vodu na 60 stupňů Celsia, důkladně osolí a rýže se do ní namočí. Konkrétní doba se však odvíjí od druhu rýže, může jít i o 2-4 hodiny. Nesmíte však použít vroucí vodu, jinak se vám zrna jednoduše zapaří. Obecně panuje názor, že jen ve slané a horké vodě se rýže nejlépe zbaví veškeré škrobu, který může obsahovat. Právě on při špatném nastavení mění jednotlivá zrna na rýžovou kaši.

Čím méně ho nakonec v této obilovině zůstane, tím drobivější bude rýže i po uvaření. Abyste nemuseli celý tento krok absolvovat po tak dlouhou dobu, můžete si koupit druh s menším množstvím škrobu.

Jak rýži vyprat?

Rýžová zrna umyjte pod tekoucí vodou. Lze použít jak studenou, tak i teplou z kohoutku. Zalijte celou porci určenou k vaření. Nechte ji odstát do té doby, než budete vařit zeleninu, případně smažit maso. To bude bohatě stačit, aby se výsledná příloha nelepila.

rýže, sítko
Fotografie: Pixabay

Druhy podle pokrmu

Na kaši, zelné rolky či karbanátky se více hodí kulatá rýže, na pilaf zase dlouhozrnná. Jasmínová rýže, indica nebo basmati obsahují přirozeně mnohem méně škrobu, což je klíčem k úspěchu. Na uvaření drobivého jídla se proto hodí naprosto perfektně. Nejlepší pilaf uděláte z dušené rýže, která je podle více zdrojů také zdravější, než ta bílá.

V obou případech použijte opravdu hodně vody, čímž rýži zbavíte maxima škodlivých látek. Kromě škrobu jde i o další, které se používají při dlouhodobém skladování. Prakticky všechny obiloviny jsou ošetřeny chemikáliemi, proto je nutné je důkladně omýt.

Soulad s dalšími činnostmi

Namáčení rýže potřebuje nějaký čas. Ohříváte vodu, na několik hodin je namočíte, pak ještě proplachujete, teprve poté začínáte vařit. Tento způsob je vynikající hlavní pro plánované slavnostní večeře, kdy nespěcháte. V běžném denním shonu pro takové namáčení není místo, prostě jen všechno propláchněte pod vodou.

balení rýže
Fotografie: Pixabay

Jedno tajemství vaření nejen rýže

Stran konzistence nezáleží na tom, zda tyto cereálie namočíte, nebo nikoli. Hlavní věc je nemíchat ani rýži, ani pohanku, jinak bude pokrm velmi drobivý. Když začnete vařit, stáhnete plamen na minimum a nechte to být. Pak už jen počkejte na odpaření veškeré vody. To tedy aspoň platí pro pilaf. Ten můžete také dělat v troubě, nejen na sporáku.

Zdroj: Takprosto

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*