Byl to skutečně bizarní pohled, když byl celý dům najednou nakládán na vlek náklaďáku. Jednalo se o dům, který si postavila vlastníma rukama skupina studentů.
Místem „činu“ bylo předměstí amerického Detroitu a pro Pedra Riveru to byla opravdu zvláštní podívaná. Celý dům, který s kamarády postavil vlastníma rukama, se stal jedním kusem a ocitl se na zadním vleku kamionu. „Všichni jsme se na sebe koukali a skoro jsme tomu nemohli uvěřit. Ale bylo to tak a opravdu jsme to udělali,“ sdělil webu 7 Action News Pedro Rivera, student Oakland Schools Technical Campus-Northeast.
Škola pro stavaře a truhláře
Na této škole se studenti učí speciální truhlařinu, stejně jako elektroinstalace. Školní instruktor Aaron Swett, který vedl tento zvláštní projekt, měl ale jiný záměr. Jejich cílem bylo postavit dům o velikosti 127 metrů čtverečních. Chtěl ovšem studentům ukázat celou stupnici stavebních postupů. V tomto programu studenti také pracují po boku profesionálních obchodníků. To je připravuje na vlastní kariéru ve stavebnictví a truhlařině.
Tedy ve dvou oborech, které jsou v celých Státech bolestně potřeba. Program však plní ještě jednu funkci, protože Michigan a další státy pozvolna zásobuje nízko a středněnákladovými domy. Takový dům stojí v nákladech na materiál 100 000 dolarů (2 202 700 Kč) a na trh půjde přibližně za 170 000 (3 744 590 Kč). Což je asi v polovině mediánu pro celonárodní trh s realitami. „Už jen to, když jsme ho viděli nakládat, to pro nás byl obrovský úspěch.“
Nové trendy amerického stavebnictví
„Hlavně to bylo něco, co jsme skutečně vyrobili vlastníma rukama,“ prohlásil Pedro o postaveném domě. „Bude určitě dobře sloužit nějaké rodině. Dobrý domov, dobré sousedství. Je to krása.“ I tohoto oboru se v USA také dotkla zvýšená poptávka po recyklaci. Místo prostého bourání domů je jich tak mnohem více rozebíráno na materiál i celé části. Dle posledních údajů agentury pro ochranu životního prostředí to není překvapující.
Jen v roce 2018 totiž v USA vyprodukovali asi 600 milionů tun stavební a demoliční suti všeho druhu. A téměř dvě třetiny tohoto objemu pak putovaly rovnou na skládky, byly tedy bez jakéhokoli dalšího využití. V zemi tak sílí iniciativy a hnutí pro pečlivější opětovné použití jakéhokoli stavebního materiálu. Rozebírání domů místo jejich demolice už se stalo pro mnoho nových firem hlavním předmětem podnikání. Trendu fandí i ve městech.
Zdroj: Goodnewsnetwork
Napište komentář