Změnila jsem způsob zalévání orchideje na tento japonský. Vyrostla do výšky 1 metru, zvládnete to i vy

žena a orchideje
Fotografie: Freepik

Orchideje jsou známé pro své výjimečné květy a křehkou krásu. Správné zavlažování je klíčovým aspektem péče o orchideje, který významně ovlivňuje jejich růst a kvetení.

Pokud s pěstováním orchidejí teprve začínáte nebo už je máte doma delší dobu, ale stále se jim nedaří, pak se podívejte, jestli neděláte chybu při jejich zalévání. Orchidej potřebuje hodně nepřímého slunečního záření a je náchylná na chlad. Pokud ji doma zvolíte vyhovující místo a budete ji správně zalévat, bude mít všechny předpoklady pro to, aby krásně kvetla.

Přelévání

Jedna z nejčastějších chyb, kterých se pěstitelé orchidejí dopouštějí, je přelévání rostlin. Orchideje jsou epifytické druhy (rostou na jiných rostlinách) a přizpůsobily se tomu, aby přijímaly vlhkost ze vzduchu a okolí. Přebytečná voda v kořenovém systému jim nedělá dobře, protože vede ke hnilobě kořenů, dusí rostlinu a brání její schopnosti přijímat důležité živiny.

Nedostatečná zálivka

Orchidejím se daří spíše v polosuchém prostředí, pokud je však nebudete dostatečně zalévat, nezačnou sice uhnívat, jako v případě přelití, ale nebudou ani kvést. Zálivku byste tedy měli provádět ve chvíli, kdy substrát po důkladném zalití vyschne. Obvykle jednou za 7–10 dní. Suchost můžete zkontrolovat prstem. Jamile je 3 cm od povrchu stále vlhký, nezalévejte a ještě chvíli počkejte. Nedostatečná zálivka se začne projevovat vrásněním listů.

fialová orchidej na okně

Přírodní hnojivo pro orchideje: Zelený čaj pomůže zesílit a uvolnit další stonky pro růst květů

Nezalévejte vodou z kohoutku

Pokud máte tvrdou vodu, která obsahuje hodně vápníku, na zalévání orchidejí ji nepoužívejte. Buď ji převařte nebo použijte vodu destilovanou. Pamatujte však na to, že destilovaná voda je v podstatě „mrtvá” a rostlině poskytuje pouze vlhkost. Potřebné mikro prvky jí tak musíte dodat ve hnojivu určeném pro orchideje. Nikdy také orchidej nezalévejte studenou vodou. Ideální je vlažná voda.

mlžení orchideje
Fotografie: Freepik

Postup zalévání

Orchideje by měly být především zasazené v dobře propustném substrátu, aby z něj přebytečná voda mohla odtékat. Nejvíce doporučovaný způsob zalévání orchidejí je ten zespodu. Připravte si větší květináč nebo nádobu, naplňte ji vodou a květináč s orchidejí do ní ponořte. Nechte přibližně půl hodiny stát ve vodě. Poté květináč z vody vyndejte a nechte důkladně všechnu přebytečnou vodu odkapat.

Uzpůsobení individuálním podmínkám

Zalévání orchidejí hodně závisí i na vlhkosti okolního vzduchu. Pokud budete občas rostlinu mlžit nebo v její blízkosti dáte nádobu s vodou nebo zvlhčovač vzduchu, dokáže si potřebnou vláhu vzít i ze vzduchu. Obecný návod tedy neexistuje. Je potřeba orchidej pozorovat, zkoušet vlhkost substrátu a zasáhnout okamžitě, jak zaznamenáte náznaky přesušení nebo naopak uhnívání.

Zdroj: PlanetaPL

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*