Netradiční využití bramborovým slupek při péči o orchideje. Rostliny pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

Chcete se pyšnit bujně rostoucími a kvetoucími orchidejemi, které budou vypadat jako z výstavy? V takovém případě oceníte radu pro jednoduchý, levný a přesto překvapivě účinný prostředek pro jejich rozvoj. Jde o obyčejné bramborové slupky. Zjistěte, jak je využít a co všechno udělají s orchidejemi.

Co potřebují orchideje?

Pěstování orchidejí není příliš složité. S dodržením několika základních pravidel je jistě zvládnete přivést do květu. V první řadě potřebují rozptýlené světlo na okenním parapetu.

Fotografie: Freepik

Dále ocení dostatečnou, ale nepřehnanou zálivku a potřebují také živiny v podobě hnojiva. Naštěstí nemusíte kupovat žádné speciální drahé přípravky, ale vystačíte si s obyčejným domácím odpadem v podobě slupek z brambor.

Efektivní hnojivo z bramborových slupek

Důvodů pro používání hnojiva z obyčejných bramborových slupek existuje hned několik. V první řadě jde o velmi levný způsob, jak přihnojit a ošetřit orchideje i v případě, kdy jich máte větší množství.

Výluh z bramborových slupek pomůže s doplněním důležitých živin, které budou ve formě snadno vstřebatelné pro kořeny rostliny. Díky tomu bude mít orchidej sílu pro růst i kvetení. V neposlední řadě navíc ve slupkách z brambor najdete látky, s jejichž pomocí dochází k lehké dezinfekci půd a pomoci s odstraněním nežádoucích bakterií.

Fotografie: Freepik

Co obsahují bramborové slupky?

Jestli máte obavu, že bramborové slupky skoro nic neobsahují a hodí se jedině do odpadu, jste na omylu. Nachází se v nich glukóza, vitamín C, organické kyseliny, škrob a nejrůznější stopové prvky, jako jsou fosfor, draslík a hořčík důležité pro správný vývoj celé řady rostlinných orgánů a pletiv.

Fotografie: Freepik

Návod na výrobu hnojiva ze slupek

Pokud se rozhodnete pro výrobu hnojiva ze slupek, připravte se na opravdu jednoduchý postup. Tímto způsobem využijete slupky ze zhruba 3 až 6 brambor. K tomu přidejte zhruba 1 litr čisté vody.

Slupky dejte do vody v hrnci a začněte vařit vodu. Nechte povařit zhruba 15 minut, aby se uvolnilo co možná nejvíce prospěšných látek. Následně vývar nechte vychladnout, odstraňte slupky a přelijte přes síto.

Fotografie: Freepik

V lednici hnojivo vydrží zhruba 2 týdny, takže si vždy raději připravujte menší dávku, kterou zvládnete využít v nejbližších dnech. Doporučuje se s touto výživnou vodou zalévat zhruba každých 15 dní.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]