Po návratu z dovolené za žádnou cenu nedělejte tuto chybu. Odborníci přišli s varováním, které není radno podceňovat

Fotografie: Wolfmann / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Legionella je velmi záludná bakterie, kterou se lze nakazit i na na první pohled zcela bezpečném místě. Tím pádem to může nastat i u vás doma, třeba během sprchování.

Jak se dá takové hrozbě předejít? Podle Doroty Gibaly ze zdravotního oddělení Podkarpacie jsme riziko takové nákazy schopni bez problémů snížit sami. Na Podkarpatí zemřelo na nákazu bakterií legionella už 7 lidí. Všichni byli ovšem buď chronicky nemocní, nebo se dokonce léčili onkologicky. V celé provincii se ovšem objevují nové případy, už celých 76. Momentálně probíhají epidemiologická šetření a snaha určit přesný zdroj této nákazy.

Problém sprchy a vodních zařízení

Obecně je známo, že tato bakterie má velmi ráda vodu a také vlhkou půdu. Zatím byla zjištěna v potocích, rybnících, vodovodních systémech hotelů, domovech pro seniory nebo nemocnicích. Krom toho se dá najít i v klimatizacích, zásobnicích vody nebo hydromasážních bazénech. Dostane se i do lázní nebo lékařských přístrojů. Co ale máte udělat pro to, abyste se tohoto nezvaného hosta zbavili ve své vlastní domácnosti? Problém je hlavně ve sprchových hlavicích.

Ty je potřeba pravidelně čistit a dezinfikovat. Pokud jste například odjeli na dovolenou a zrovna se vrátili, zapněte nejdřív právě sprchu. Naprázdno, stačí dvě minuty, pak ji můžete normálně používat. Významnou roli hraje i teplota vody. Dokážete-li ji udržet v topných zařízeních na 60 stupňů Celsia, udělejte to, vysvětluje specialistka. I ohřívače pravidelně proplachujte. Cílem tohoto zákroku je redukovat znečištění usazování na dně i na stěnách.

Odkud má bakterie jméno?

V roce 1976 postihlo účastníky Americké legie v hotelu ve Philadelphfii náhlé onemocnění s příznaky zápalu plic. Ze 4 000 účastníků onemocnělo celkem 221 lid, z nichž 34 zemřelo. Příčinou tohoto zápalu plic se ukázala být právě bakterie legionella pneumophilia. Nemoc tak dostala název „legionářská nemoc“. Jde o rod patogenních bakterií způsobující nemoc legionářů nebo mírnější pontiackou horečku. Nakazit se lze skoro výhradně vdechnutím aerosolu.

Celý život vyhazujete odpadky špatně a riskujete problémy v celé domácnosti. Pozor na tento špatný postup

bakterie legionalla

Až do roku 1977 šlo o neznámou bakterii. Rozvinutá forma může přinést velmi závažné stavy, kóma i smrt. Úmrtnost se pohybuje mezi 5-15 %. Snadno se také zamění s jinou plicní chorobou a nemívá specifické znaky pro jasné určení. Její inkubační doba je 2-10 dní a první projevy se podobají normální chřipce. V přírodě člověka neohrozí, protože se zde nerozvine do koncentrace schopné vyvolat chorobu. V městských vodních systémech se jí však v tomto ohledu daří.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*