Farář se před přívaly ovsa kryl pánvičkou. Celý kostel se smál humorné situaci

kostel
Fotografie: Freepik

Druhý svátek vánoční s sebou nese řadu tradic. Jednou z nich je i tradiční žehnání ovsa. Kněz v jednom polském kostele se na tento obřad vybavil pánvičkou a všichni se dobře bavili.

Svatý Štěpán byl ukamenován za to, že obviňoval Židy ze smrti Ježíše. „Po obřadném Božím hodu vánočním, který připomíná narození Krista, přichází na druhý svátek vánoční vítané rozptýlení,“ píše iRozhlas. V uvolněném duchu se tak nesla i tradice žehnání ovsa, při které farář kropí farníky svěcenou vodou a ti jej na oplátku zasypávají ovsem. Podívejte se, jak se v tomto kostele všichni dobře bavili.

Na tradiční událost se vybavil v kuchyni

Zprávu přinesl polský deník Fakt. V kostele v polském městě Goraj bylo opravdu veselo. Kamera zachytila tradiční žehnání ovsa, kdy kněz kropí věřící svěcenou vodou. Tu nabírá z kyblíku na malé pometlo a dává si záležet, aby nikdo svěcené vodě neunikl. Lidé v přeplněném kostele mu spršku oplácí plnými hrstmi ovsa, které na faráře hojně dopadají.

Ten se však dobře na tuto tradici vybavil a v druhé ruce drží pánvičku, kterou si chrání alespoň obličej. Na videu tak vidíme, jak se všichni smějí a v kostele panuje dobrá nálada. Farář se snaží přívalu ovsa vyhýbat i různými úklony a úskoky, čímž všechny ještě více pobaví. Video si na internetu získalo velkou popularitu a mnoho lidí tak lidem v Goraji tohoto kněze závidí.

Video zhlédly statisíce lidí a mohou jen závidět

„Krásná tradice! Je dobře, že má pan farář smysl pro humor!“ zněl jeden z komentářů. „Takového kněze by měla mít každá farnost… jen závist,“ napsal jiný. Kněz nešetří svěcenou vodou a lidé nešetří ovsem… je skvělé se na to dívat,“ připojuje další. Veselé kostelní video olajkovalo během krátké chvíle více než 600 000 lidí.

Zpočátku ty hodiny vypadaly nevinně

Školu navštívila jeptiška s kontroverzním přístupem. To, co po dětech chtěla, na druhý den pobouřilo rodiče

Ke štěpánským tradicím patří výprava na koledu, ale také zvyk svěcení ovsa. Sv. Štěpán byl prvním křesťanským mučedníkem a patronem koní, bez kterých se neobešlo žádné hospodářství. Tato tradice jim měla přinést zdraví. Házení ovsa mělo také připomenout památku jeho ukamenování, které se mělo odehrát roku 37 před Damašskou bránou do Jeruzaléma.

Na Štěpána také mohl hospodář dát výpověď chase, nebo ji naopak odměnil za celoroční práci. Do konce roku pak většinou také dostali pracovníci volno. Byla to vlastně první forma dovolené, jak ji známe dnes. Podívejte se také na dalšího oblíbeného kněze, kterého všichni milují. Na SvětěKreativity si můžete přečíst o mladém knězi, který se nebojí moderních technologií. Na TikToku odpovídá na nejčastější otázky o Bohu a smyslu života.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*