Jak se slaví Vánoce ve Velké Británii?

Všichni známe naše typické, české Vánoce. Dárky si dáváme večer na Štědrý den, nosí nám je Ježíšek. Mnoho rodin chodí na půlnoční mši a dodržuje zvyky, jako je rozkrojení jablka či házení pantofle. Víte ale, jak se slaví Vánoce jinde ve světě? Dnes se podíváme na ty ve Velké Británii!

Kdo nosí dárky?

V Anglii nenosí dárek Ježíšek, který se narodil v betlémě. Mají tam Otce Vánoc (ang. Father Christmas). Je zobrazován v dlouhém červeném či zeleném obleku. Ani dopis Otci Vánoc nedávají anglické děti za okno, jako to děláme my, ale když napíší dopis, hodí jej poté do krbu, kudy se dostane až na Severní Pól, kde Otec Vánoc bydlí. 24. prosince letá na spřežení se soby a nosí dárky pod stromeček právě komínem.

Vánoční symboly

Anglické vánoční symboly oslavují zimu už dlouhou dobu. Jsou to cesmína, jmelí a vánoční stromeček. Lidé si tyto tři symboly každoročně dávají do domu a věří, že jim to přinese štěstí. Jako u nás i v Anglii se traduje, že pod jmelím může políbit ženu jakýkoliv muž.

Večeře

Dárky, kostel, hostina

U nás známe štědrovečerní večeři. Je na Štědrý den, většinou večer, a poté se rozdají dárky. V Anglii je to trošku jiné. Toto všechno se dělá až 25. 12., který nazývají Christmas Day. Hned po probuzení se rozbalují dárky a poté jde mnoho rodin do kostela. Když se vrátí domů, začne se připravovat velká hostina – naše štědrovečerní večeře. Ta se zahájí přesně v poledne.

Zábava, krocan, puding

Tato hostina začíná přípitkem a symbolickým otevřením tzv. christmas crackers, což jsou barevné tuby (ve tvaru bonbónu), který se rozlomí a uvnitř majitel najde dárek – papírovou čepici (většinou korunu), malou hračku a papírek, na němž je vtip. Během hostiny si všichni u stolu pochutnávají na krocanovi s nádivkou. Typickým dezertem je potom puding – ten je velmi sladký, má velmi složitou přípravu a mnoha lidem mimo Anglii nechutná.

Chcete zažít tyto Vánoce?

Pokud chcete alespoň trošku ctíti atmosféru anglických Vánoc, nemusíte jezdit až do Anglie, vydejte se do Marks and Spencer. Jedná se o britský obchod, kde najdete jak crackers, tak vánoční puding.

Fotografie publikována se svolením suphakit73 Photography/FreeDigitalPhotos.net

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]