V Česku byl zaveden přísný zákaz tohoto dosud běžného způsobu pohřbívání. Většina obyvatel běsní

Fotografie: Depositphotos

Ve Žďáru nad Sázavou byl zaveden zákaz pohřbívání do rakví na většině místního hřbitova. To vyvolalo velké rozhořčení mezi obyvateli města.

Kvůli nevyhovujícím hydrogeologickým podmínkám, jež komplikují rozklad těl zemřelých, platí zákaz užívání rakví přibližně na 80 % hřbitova ve Žďáru nad Sázavou, kde nyní mohou být do země ukládány pouze urny s popelem. Opatření podle webu CNNPrimaNews zasáhlo stovky místních rodin, které tvrdí, že omezení je pro ně neúnosné a narušuje důstojnost posledního rozloučení se zesnulými. Někteří nájemci hrobů se rozhodli exhumovat ostatky svých blízkých a převézt je na jiné hřbitovy.

Rozhořčení a nesouhlas místních

Místní obyvatelé jsou rozhořčeni nad zákazem a žádají jeho zrušení. Pro mnohé to znamená, že se nebudou moci držet původních plánů a slibů, které dali svým zesnulým blízkým. Mnozí obyvatelé vnímají toto rozhodnutí jako neúctu k jejich osobním plánům a rodinným tradicím. Město však i na webových stránkách svůj postoj brání s odkazem na dlouhodobé problémy s půdou na hřbitově.

Podle zástupců městského úřadu Žďár nad Sázavou způsobuje jílovité podloží, které zamezuje proudění vzduchu, extrémně pomalý rozklad těl. Na hřbitově je totiž zvýšená hladina spodní vody a těla se nerozkládají tak, jak by měla. Namísto toho dochází k takzvanému „mýdlovatění“, kdy se těla nerozloží, ale zůstanou neporušená. K tomuto tématu se rozvinula mohutná diskuze.

Žáci základní školy se ze dne na den stali hrdiny, kterým tleská celé město. Zachránili nespočet životů

Mluvčí zdůraznila, že tento problém je dlouhodobý

Zákaz pohřbívání do rakví přiměl některé pozůstalé k drastickým krokům. Oldřich Pátek, který měl na hřbitově pochovanou svou matku, nebyl dle svých slov pro CNNPrimaNews schopen dodržet rodinnou tradici. Po smrti své matky ji nemohl pohřbít vedle otce. Nakonec musel nechat ostatky exhumovat a převézt je na jiné místo. Exhumace ukázala, že i po 28 letech byla většina hrobu suchá a zůstalo jen několik kostí. To podle Pátka ukazuje, že situace nemusí být tak dramatická, jak ji město prezentuje.

Fotografie: Freepik

Městský úřad nyní plánuje všechny nájemce hrobů písemně informovat o dalších krocích. V dopisech budou popsány možnosti, jak postupovat v souladu s novým nařízením. Pozůstalí však požadují, aby se hřbitov vrátil do původního režimu a aby bylo možné pokračovat v tradičních pohřbech do rakví, jak bylo zvykem. Na SvětěKreativity jsme také informovali o nepříjemném incidentu při pohřbu v řecké Soluni.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*