Evropská unie brzy zakáže tento druh kotlů. Revoluce v oblasti domácích spotřebičů postihne každého

Opravář opravuje termostat u kotle
Fotografie: Freeimages

Plynový kotel byl v minulosti nejvíce používaným a dostupným spotřebičem na vytápění. Jeho obliba a zastoupení však velmi pravděpodobně skončí dříve, než si někteří mohou myslet.

Není to tak dávno, co v každé domácnosti nesměl chybět plynový kotel. Kdysi to býval nejdostupnější a nejlevnější způsob toho, jak si doma lidé mohli topit a udržovat teplo. Postupem času ale jeho obliba výrazně klesla. I přes to však někteří dodnes tyto spotřebiče využívají. Tomu by ale podle všeho měl být brzy konec, a lidé si tak budou muset najít nějaké jiné řešení.

Evropská unie jedná

Zástupci Evropské unie se rozhodli, že chtějí v brzké době omezit plynové kotle. V některých zemích, jako je například Polsko, už vstupují v platnost konkrétní kroky, kvůli nimž nebude instalace těchto spotřebičů možná. To může být pro spoustu domácností komplikací v podobě výrazného zásahu do rozpočtu.

Unie má jasný cíl

Cílem celé této operace má být hned několik věcí. Jednou z nich je to, že se evropské země chtějí nadobro osvobodit od závislosti na plynu z Ruska. Dalším aspektem také zajisté může být to, že plyn je sám o sobě celkem nebezpečný. Doba se také velmi rychle modernizuje, a tak je zapotřebí modernizovat i spoustu zastaralých domácností využívajících plyn.

Vše přijde brzy

V Polsku by měl zákaz instalace plynových a uhelných kotlů začít platit v roce 2027. V případě novějších domů, které využívají novější spotřebiče, by to mělo být ještě o 3 roky později. To vše vyplývá z nařízení EU, jímž se severní sousedé České republiky řídí. Je tedy velmi pravděpodobné, že podobné regule brzy dorazí také do tuzemských domácností, tedy i k nám.

Fotovoltaika
Fotografie: Pixabay

Cílem jsou obnovitelné zdroje

Evropská unie se také snaží prosadit to, aby lidé začali více využívat různé obnovitelné zdroje energie. Jedním z takových zdrojů jsou například solární panely, na něž je možné čerpat dotace. S panely je také možnost například instalovat tepelná čerpadla, jež by díky fotovoltaice neměla být na provoz tak nákladná.

Zdroj: Domek i Ogrodek

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]