Váš pes se může cítit nespokojený proto, že mu věnujete málo pozornosti. Pak se může stát apatickým, či naopak hyperaktivním.
Ne každý majitel psa se svému čtyřnohému kamarádovi dostatečně věnuje. Každodenní shon, k němuž nás všechny žene současný hektický život, nám nedopřává tolik času, kolik bychom potřebovali. A pak se snadno stane, že ošidíme právě zvířata, která jsme si pořizovali z lásky k nim. Když svému psovi nevěnujeme dostatečnou pozornost, tak se může cítit zanedbávaný až opuštěný, píše web Webniusy. A to se projeví na jeho chování.
Příznaky toho, že psovi chybí pozornost
I když nám pes nemůže svoje pocity sdělovat slovy, dává je najevo řečí těla. A podle toho poznáme, zda je zvíře spokojené. Radostný pes běhá po místnosti a plete se vám pod nohama, lehne si na záda, abyste ho podrbali, nedočkavě vrtí ocáskem, chce se hladit a mazlit a podobně. Jestliže však na psa dolehne frustrace z toho, že se mu nevěnujete, může se jeho chování změnit dvěma způsoby: buď začne být hyperaktivní, anebo naopak apatický, jak uvádí web MyPet.
Nespokojené zvíře mívá stažený ocas mezi nohama a také ztuhlé tělo – je to známka toho, že je něco trápí. Pokud nezjistíte žádný zdravotní problém, může to být skutečně příznak psychického strádání. Třeba právě proto, že mu nedopřáváte dostatek pozornosti. Pes ve stresu nepůsobí uvolněně; má hlavu ohnutou dolů, uhýbá vašemu pohledu a moc se nepohybuje. Úzkostné zvíře mívá uši stažené dozadu. Dalším příznakem nespokojenosti může být to, že se pes schovává třeba pod stůl nebo od vás odbíhá.
Obávali se, zda je pes, který se hodiny nehnul, vůbec naživu. Jakmile mu sundali obojek, odhalili pravdu
Hyperaktivita
Pes někdy zdánlivě bezdůvodně štěká, pobíhá a kouše, ničí nábytek anebo vás tahá za nohavice. Může si tak vyžadovat vaši pozornost. Mnozí majitelé psů, kteří nevěnovali dostatek pozornosti výcviku a nejsou se svěřencem na jedné „vlně“, se mohou domnívat, že je prostě jejich pes neukázněné zvíře a že se teprve projevila jeho pravá povaha. Ve většině případů se však mýlí. Pes vás chce prostě přinutit, abyste se mu věnovali jako dřív.
Apatie
Chová-li se pes netečně, nechce jíst, hrát si ani jít na procházku, zkrátka ztrácí zájem, energii a motivaci k normálním činnostem, i to může znamenat citové zanedbání. A tento jeho stav si majitel opět může vyložit nesprávně. Nejprve si zřejmě pomyslí, že zvíře je nemocné a že ho něco bolí. Jenomže pes je zvíře, které je velice citlivé na chování svého pána. Jestliže se mu nevěnujete tak, jako když byl třeba štěnětem, nese to velmi těžce, což se i na jeho chování projeví. Proto si svých zvířat všímejte dostatečně a nezapomínejte, že kromě stravy potřebují i důkaz přátelství svého pána.
Jak vztah se psem napravit
Společné procházky, trénink tělesný i socializační, aportování – to všechno může zlepšit pouto mezi vámi a vaším psem. A proto si na něj udělejte čas a věnujte mu alespoň trochu pozornosti několikrát denně. Mnohdy postačí vlídné slovo, podrbání za uchem či na břiše. Pak bude mít váš chlupatý přítel pocit bezpečí i lásky. Na webu SvětKreativity jsme psali rovněž o tom, že bývalý policejní pes zachránil muže, který se pohřešoval.
Napište komentář