Koronavirus je současnou světovou hrozbou. Celý svět hlásí mnoho nakažených a zpřísňuje bezpečnostní opatření. Obavy, ale i panika některých často plyne i z určité nevědomosti. Podívejme se společně na všechna hlavní fakta, která koronavirus provázejí.
Kde se koronavirus vzal?
Koronavirus jako takový může být obecné označení pro nemoc virového původu. To, co máme na mysli, se jmenuje COVID-19. Jako první se podle všeho objevil v Číně, odkud se dále rozšířil téměř do celého světa.
Jak se koronavirus šíří?
Primárně se šíří respiračními kapénkami, které následně můžeme vdechnout a tím zvýšit riziko reálné nákazy. K infikování může dojít tím způsobem, že na nás nakažená osoba zakašle, nebo kýchne. Kapénky však mohou přežít i na různých površích. Samotný dotyk nepřináší riziko, ale pokud se stejnou rukou dotkneme obličeje, už může být nákaza reálná.
Jaké jsou příznaky?
Základem je hlavně vysoká teplota, dušnost a suchý kašel. Dále se může objevit ztráta chuti a čichu, horší vidění, může se objevit také průjem, nebo celková svalová slabost. Příznaky nemoci jsou velmi podobné skutečné chřipce. Co naopak příznakem koronaviru není, to je rýma. K výskytu příznaků může dojít v rozmezí 1 – 14 dní od nákazy. Obvyklá inkubační doba jsou však 4 dny.
Jak se chránit?
Základem je nošení roušek, kterými primárně chráníme své okolí, a dále nošení respirátorů, kterými primárně chráníme sebe. Nadstandardní ochranu potom přinášejí různé obličejové štíty, stejně jako rukavice. Dále je třeba myslet na dostatečný rozestup mezi ostatními lidmi, což mimo jiné souvisí i se snahou co nejméně vycházet.
Kde vzít ochranné pomůcky?
Pokud nejsou dostupné v lékárnách, je možné si roušku ušít, nebo požádat někoho, kdo je šije a kdo ji daruje. Dále začínají vznikat takzvané „rouškovníky“ nebo „rouškomaty“. Místa, kde jsou tyto ochranné pomůcky dostupné. Klasickou roušku však lze nahradit i čímkoliv jiným, jako je třeba nákrčník, šátek, nebo jakákoliv jiná dostatečná ochrana úst a nosu.
Kdo koronavirus prodělal?
Pokud se podíváme do světa známých lidí, tak mezi prvními byl pozitivně testován Tom Hanks, dále princ Charles, dalším byl třeba britský premiér Boris Jonhson. Jako další jména můžeme uvést třeba zpěvačku Pink, hráče basketbalu Kevina Duranta a řadu dalších známých lidí.
Jak se v současné době chovat?
Správná je samozřejmě ochrana sebe i okolí a dodržování nařízení vlády, která jsou platná. Mezi ty aktuálně patří jak omezování volného pohybu na veřejnosti, tak shlukování ve větším počtu lidí. Poslední čísla ukazují, že jde o omezení, která nejenom u nás, ale i v zahraničí fungují.
Co dělat při podezření na koronavirus?
Je chybou kamkoliv jezdit nebo chodit, jelikož hrozí nákaza ostatních lidí. Prvním krokem je telefonický kontakt svého obvodního lékaře, nebo místní hygienické stanice. Ti již zajistí následný postup, kterým může být buď váš příjezd vozem na místo testování – přímo z auta, nebo k vám bude vyslán testovací tým.
Kdo je v rizikové skupině?
Obecně se mluví o tom, že rizikovou skupinou jsou starší lidé. Je to dáno hlavně tím, že mohou mít i další zdravotní problémy. Můžeme tak říci, že rizikovou skupinou je každý, kdo dlouhodobě i krátkodobě trpí další nemocí. Naopak hladký průběh se většinou očekává u lidí, kteří jsou zdraví a mají silný imunitní systém.
Fotografie: Pixabay