Nedostatek vitamínu D je spojený se zvýšeným rizikem horšího průběhu Covid-19. Doplňte jej vhodným způsobem včas

Fotografie: Pixabay

Po několika měsících vědecké studie potvrdily, že je nedostatek vitamínu D přímo spojen s nemocí Covid-19. Podle studie zveřejněné v čísle Nutrition mají pacienti s nedostatkem vitamínu D mnohem větší pravděpodobnost, že budou postiženi nákazou Covid-19.

Doktor Joseph Katz z vysoké školy zubního lékařství na University of Florida v Gainesville a jeho kolegové zkoumali souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a Covid-19. Šance nákazy je u nich 4,6krát vyšší, než u ostatních.

Fotografie: Freepik

Potřebujete si doplnit vitamín D?

Kromě toho po další úpravě několika faktorů (jako je etnická příslušnost, stav periodontálních onemocnění, cukrovka a obezita) asociace významně poklesla, ale zůstala silná.

Po úpravě věkových skupin byli pacienti s nedostatkem vitamínu D pravděpodobněji infikováni virem Covid‑19, než pacienti bez tohoto nedostatku. Proto je velice důležité, abyste ho pravidelně doplňovali. Jak toho můžete dosáhnout?

Fotografie: Freepik

Základem je pochopitelně vyvážená strava a pravidelný pobyt na slunci, který je největším zdrojem vitamínu D. Venku byste přitom měli trávit 20-30 minut denně 2-3x týdně. Kromě toho můžete také klasické doplňky stravy, které zakoupíte v lékárně.

Pokud máte zájem spíše o přírodní doplnění tohoto vitamínu, měli byste se soustředit především na pravidelnou konzumaci tučných mořských ryb (makrela, tuňák, losos), mléko a další mléčné výrobky a vejce.

Jak vůbec poznáte nedostatek vitamínu D?

Tento vitamín byste měli do svého těla dostávat ideálně každý den. Abyste si mohli být jisti, že trpíte nedostatkem vitamínu D, měli byste si dojít na krevní testy. Ty vám dají jasnou a přesnou odpověď.

Existují ale také základní příznaky, které vám snadno řeknou, jestli máte nedostatek tohoto vitamínu a měli byste se soustředit na jeho doplnění. Patří mezi ně osteoporóza, ochablost a bolesti svalů, oslabená imunita, únava a v některých případech také deprese.

Fotografie: Pixabay

Nedostatek vitamínu D je nebezpečný nejen z důvodu rizika nákazy Covid-19, ale i z mnoha dalších důvodů. Je totiž velice důležitý pro zdraví vašich kostí. I z tohoto důvodu se dává novorozencům extra dávka v podobě kapek. Nedostatek vitamínu D se většinou spojuje s nemocemi kostí a poruchami spánku. V každém případě byste ho neměli opomínat, ať už jste v jakémkoli zdravotním stavu, jakéhokoli věku a pohlaví.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]