Odborníci prozradili, jak se co nejefektivněji chránit před nákazou koronavirem a objasňují jisté mýty

Fotografie: Shutterstock

Koronavirus sužuje řadu zemí už téměř rok. Některé státy se potýkají momentálně s druhou vlnou nákazy. Mezi ně patří i Česká republika. Lidé jsou již obecně zvyklí dodržovat základní opatření, jako je nošení roušky na veřejných místech, dvoumetrové rozestupy a pravidelné mytí nebo dezinfekce rukou. Ve společnosti však stále kolují jisté nejasnosti, které se snažili někteří zahraniční vědci objasnit.

Rukavice v obchodech

Někteří odborníci tvrdí, že koronavirus se může šířit i prostřednictvím obalů nejrůznějších předmětů, nebo potravin. Proto řada zemí přistoupila k rozhodnutí, že se v obchodech budou nosit rukavice. Američtí vědci však mají v tomto ohledu jasno.

Riziko nákazy je v tomto ohledu údajně velice nízké, proto například i epidemiolog Paul Volberding při nákupech rukavice nenosí, pouze si dlaně dezinfikuje a ruce si důkladně myje po návratu do domova. Ochrana rukou může taktéž dodat lidem falešný pocit bezpečí a snadněji se zapomenou, co se týká neopatrného osahávání obličeje.

Fotografie: Freepik

Dezinfekce obalů nakoupeného zboží

Již bylo zaznamenáno minimum případů, kdy se lidé nakazili koronavirem z obalu jisté potraviny nebo spotřebního zboží. Proto se doporučovalo zboží dezinfikovat. Avšak Michael Ryan ze Světové zdravotnické organizace tvrdí, že v tomto ohledu není důvod k žádným přehnaným obavám.

Jistí odborníci také prohlásili, že pokud suroviny ponecháte několik dní bez použití v lednici, nebo mrazáku, případné viry beztak uhynou. Závěr amerických vědců je tedy jasný, urputná dezinfekce obalů není úplně nezbytná. Podstatnější je mytí rukou mýdlem a teplou vodou, po kontaktu s těmito předměty.

Fotografie: Freepik

Jak je to s knihami v knihovně a poštovními zásilkami?

Velmi se ve společnosti polemizovalo i v oblasti knih, kteří si lidé půjčují z knihoven. Přeci jen přichází do blízkého kontaktu s těmito předměty a dotýkají se jich.

Proto na jistých místech odborníci doporučovali umístit vrácené výtisky do třídenní „karantény“. Vědci zjistili po důkladném zkoumání, že virus mizí z obalů knih a DVD po jednom dni a ze stránek po již deklarovaných třech dnech.

Tohle opatření tedy má jistý smysl. V případě poštovních zásilek to dle vědeckých pracovníků není tak horké. Ty totiž prochází delší přepravní cestou a než se dostanou k adresátovi, zpravidla už na jejich obalu viry nebudou.

Fotografie: Pixabay

Obavy z profesionálního úklidu i bazénu

Mnozí lidé také využívají pomoc profesionálních uklízečů a uklízeček. Avšak v této době je toto téma stále více diskutované. Je vůbec vhodné vpouštět cizí osoby do bytu či domu?

Vědci tvrdí, že pokud má pracovník roušku a rukavice, nemělo by nic hrozit. Spíš je potřeba omezit počty návštěv na minimum, například jednou za 14 dní. A na závěr epidemiolog Joseph Eisenberg osvětluje informace ohledně plavání v bazénu. To v době šíření nákazy koronaviru není v podstatě vůbec nebezpečné.

Chemie použitá ve vodě totiž patogen zničí. Nemoc covid-19 se rovněž přenáší primárně kapénkami, tedy inhalací, nikoliv vodou a jejím případným polknutím.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]