Nákaza koronavirem může být spojena s rozvojem zánětu srdce

Fotografie: Freepik

Již několik měsíců v řadě pozorují vědečtí pracovníci u dětských pacientů nakažených koronavirem syndrom, který souvisí s rozvojem zánětu srdce a jiných orgánů v těle. Lékaři jej přirovnávají dle příznaků ke Kawasakiho chorobě. Odborně se toto onemocnění nazývá multisystémový zánětlivý syndrom (zkratka MIS-C). Nyní však obdobné příznaky byly pozorované i u dospělých pacientů pozitivně testovaných na covid-19.

Co je to Kawasakiho nemoc?

Někdy se tato nemoc označuje i jako syndrom mízních uzlin. Jedná se o multisystémové zánětlivé onemocnění postihující tepny a vede k tvorbě aneurysmat. Nejvíce jsou touto nemocí ohroženi malé děti mezi druhým až třetím rokem života. Více se vyskytuje choroba v asijských zemích.

Co je to multisystémový zánětlivý syndrom?

Zánětlivý syndrom se u nemocných s koronavirem objevuje spíš vzácně. Vyskytuje se zhruba u dvou lidí mladších 21 let z celkových 100 000. Projevy jsou většinou spojené s poruchami trávicího traktu, kožními problémy (vyrážky) a také obtížemi s kardiovaskulárním aparátem. Zánětlivé procesy mohou probíhat v jakémkoliv vnitřním orgánu těla. Až u devíti procent dětí se objevilo aneurysma věnčitých tepen.

Zánětlivý syndrom u dospělých označován jako MIS-A. Jak se projevuje?

Jak již bylo uvedeno, odborníci u určitého množství dospělých pacientů vysledovali obdobu „dětského“ zánětlivého syndromu. Nemoc nazvali zkratkou MIS-A. U některých nemocných s koronavirem se nejčastěji objevují poruchy gastrointenstinální, kardiovaskulární, neurologické a dermatologické.

Provedena klinický studie u pacientů s MIS-A

V Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Americe proběhla klinická studie zaměřená právě na dospělé pacienty se zánětlivými syndromy, ke kterým došlo během průběhu onemocnění souvisejícího s koronavirem. Do studie bylo zařazeno 27 nemocných.

Větší část těchto lidí bojovala s extrémním zánětem a orgánovými dysfunkcemi jater, ledvin a srdce. Tyto obtíže byly vždy popisovány u těch léčených, kteří měli velmi těžký průběh nemoci.

K respiračním problémům sice u větší části sledovaných lidí nedocházelo, avšak u deseti pozitivně testovaných na covid-19 byly pozorované pleurální výpotky (zadržování tekutiny v poplicnici).

Jaké jsou výsledky studie a závěrečné resumé lékařů?

Z výše uvedeného počtu testovaných nemocných přežilo 24 lidí. Tudíž tři lidé bohužel na následky onemocnění koronavirem skonali. Lékaři hodnotí souvislost multisystémového zánětlivého syndromu u dospělých s covidem-19 jako neurčitou. Ošetřující personál by měl vždy před diagnostikou zvážit i širší diferenciální diagnostiku.

Výsledky studie rovněž nemohou být dle vědců zcela objektivní. Výzkum byl totiž provozován jen na malém vzorku nemocných. A v neposlední řadě odborníci tvrdí, že syndrom MIS-A může snadno překrývat závažné onemocnění koronavirem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]