Decoupage podlahy

Teď nejspíš mnoho z vás nevěřícně zakroutí hlavou a někteří nadšeně vyčarují na tváři úsměv. Ano i na podlaze lze využít techniku decoupage.

Jedná se totiž o naprosto nevyčerpatelné téma. Původně se tato technika decoupage (dekupáž) používala pouze na dekorování pomocí ubrousků a proto, můžete někdy slyšet ubrousková technika. My si však dnes ukážeme mnohem vyšší level této techniky. A rozhodně nebudeme zdobit skleničky od okurek, kartónové krabice ani porcelánové misky. My se v dnešním článku pustíme rovnou do nové podlahy.

Jak na decoupage podlahy

Pokud přemýšlíte o nové podlaze, může být správnou volbou právě decoupage. Nejlepší variantou je, pokud máte doma parkety nebo dřevěnou podlahu. Avšak tato metoda lze využít také u dlažby. Je známo, že na tuto techniku existuje spoustu druhů lepidel a proto by neměl být problém ani tam. Nebo si na dlažbu zkrátka položíte podklad.

Jako první krok je důležité vyklízení celé místnosti a počítejte s tím, že minimálně 3 dny bude tato místnost nefunkční.

Jako druhý krok je příprava podlahy. Broušení, tmelení, čištění a rovněž je nutné mít připravené všechny pomůcky. Plastovou špachtli, nožík, nůžky, lepidlo, štětec, váleček a hlavně papír. Papír se používá buď v roli, často jej uvidíte na stavbách nebo papírové tašky. Ty většinou dostáváte k nákupu v obchodních centrech. Je nutné jich nasbírat spoustu. Nejběžnější je světle hnědá barva, ale bývají i jiné odstíny. Papír si natrháte na kousíčky a lepíte na podlahu. Tyto papírové natrhané kousky se musí vždy navzájem překrývat, aby nevznikla nikde mezera. My si dnes budeme popisovat decoupage právě tímto papírem, ale podlaha například v dětském pokoji se dá vytvořit i jako patchwork. Ta je pak tvořená z různých nastřihaných papírových čtverců. Postup je jinak stejný. Ještě drobnost: někdo lepí rovnou natrhané kousky, ale pro polámaný či krčivý efekt je nutné nejdříve papír pomačkat a pokrčit.

Jakmile máte pokrytou celou podlahu – necháte pořádně vyschnout. Nejlépe přes noc. Poté podlahu budete lakovat a připravte se, že bude nutné udělat několik vrstev laku. Pokud nechcete, aby se vám podlaha hned odřela, věnujte finálnímu lakování skutečně velkou pozornost. Nemusíte se bát, že vám taková podlaha nevydrží. V ČR myslím ještě nejsou firmy, které tento způsob podlah provádějí, ale v zahraničí už se několik takových šikulů našlo a tyto podlahy provádějí na zakázku a ze svého umění si udělali živnost. Vydrží úplně to stejné, co klasická plovoučka. Jen s tím rozdílem, že tuto podlahu zvládne udělat i sama žena a s mnohem nižšími náklady.

Tip na závěr

Stejným způsobem jde zrenovovat starý stůl nebo kuchyňská pracovní deska. Na první pohled tato technika vytváří iluzi dřeva a jde skutečně o něco vysoce originálního. Lak můžete použít bez lesku nebo s leskem a dodat vaší podlaze na vznešenosti.

Obrázek: pixabay.com