Zvládněte úklid podlahy rychle a efektivně. Stačí si připravit účinný čistící prostředek za pár korun

Fotografie: Freepik

Podlaha je jednou z nejvíce namáhaných ploch v domě či bytě. Aby byla stále hygienicky čistá, potřebuje adekvátní pravidelnou péči. Mnohé hospodyňky používají na její mytí speciální čistící prostředky z drogérií, avšak rady našich babiček jsou stejně efektivní. Vše, co potřebujete, máte prakticky stále při ruce. Stačí se poohlédnout v kuchyni. Inspirujte se levnými přírodními metodami, které usnadní omývání podlahy a ulehčí vašemu rodinnému rozpočtu.

Zázračné účinky obyčejné soli a octa

Říká se, že sůl je nad zlato. To ostatně platí nejen v gastronomii, ale i při úklidu domácnosti. Solný roztok spolu s octem dokonale umyje jak linoleum, tak i jiné podlahové krytiny. Pozor však na podlahy dřevěné. Ty by měly být opatřené speciální ochrannou vrstvou. Pokud nejsou, raději sůl a ocet s teplou vodou vynechte. A jak konkrétně mycí roztok připravit?

  • V pěti litrech teplé vody rozpusťte čtyři lžíce soli a vlijte do ní i pět lžic octa. Tento přírodní roztok vás svými výsledky příjemně překvapí.
Fotografie: Pixabay

Další tip, který vaši podlahu rozzáří

Použít na různé druhy podlah můžete například i jemný dětský šampon, nebo tekuté mýdlo. V malém množství produkt nalijete do teplé vody, promícháte a použijete.

Na podlahy preferujte primárně prostředky, které jsou šetrné k nejrůznějším materiálům, jako je dřevo, laminát, plast a podobně. Určitě by neměly roztoky obsahovat žádné bělící látky.

Fotografie: Pixabay

Obecné rady, jak pečovat o podlahy

Abyste prodloužili životnost vašich plovoucích, či dřevěných podlah, je potřeba o ně pečovat pravidelně. Plochy alespoň jednou týdně zameťte, nebo vysajte. Až poté podlahy vytírejte.

Pokud je plocha v bytě potřísněna látkami biologickými (například krev), na místo nejprve nastříkejte dezinfekci, nebo alkoholový prostředek na leštění oken a poté suchým hadříkem setřete.

Následně podlahu opláchněte horkou vodou a setřete mopem. V případě, že nedopatřením přilepíte k ploše žvýkačku, nepoužívejte k jejímu odstranění násilné metody ani kovové příbory a nože. Postačí pouze místo navlhčit hadříkem a následně odlepit plastovou špachtlí, nebo nožíkem.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]