Každá květina potřebuje náležitou péči, kam patří i hnojiva. Ať ji pěstujete na zahradě, nebo třeba v bytě. Kromě pravidelné zálivky je vhodné zeleň také pravidelně hnojit. Hnojiva totiž rostlinám poskytnou potřebné minerály k růstu. Hnojící látky můžete zakoupit v zahradnictví, nebo je vyrobit sami, z čistě přírodních surovin.
Praktické tipy na přírodní hnojiva
Mezi ta nejúčinnější přírodní hnojiva na rostliny můžeme zařadit:
- Hnojivo z kvasnic: to zhotovíte z 10 gramů kvasnic, velké lžíce cukru a litru vlažné vody. Droždí s cukrem dobře ve vodě rozmícháte, necháte odstát asi hodinu a svou zeleň následně roztokem zaléváte. Kvasnicové hnojivo dopřeje rostlinám dostatek vitamínů B a fytohormonů, které podpoří růst květin, posílí jejich kořenový systém, také vzhled a rovněž je ochrání před škůdci. Během letních měsíců hnojivo aplikujte jednou za 10 dní a během zimy a podzimu jednou za měsíc.
- Hnojivo z popela: až budete uklízet dřevěný popel po grilování, nevyhazujte jej. Skvěle se totiž hodí k hnojení pokojových i zahradních rostlin. Když jej smícháte s vodou a necháte odstát, získáte výživný roztok, jehož použitím dodáte zeleni mnoho fosforu, draslíku, vápníku i hořčíku.
- Hnojivo z banánové slupky: banánová slupka louhovaná ve vodě přispěje k vzniku velice účinného hnojiva, které rostlinám dodá minerální látky a je ochrání proti chorobám a škůdcům.
Pomůže i kávová sedlina a čajové sáčky
Pokud rádi popíjíte k snídani espresso, nebo si s oblibou dopřáváte bylinný čaj, sedlinu z kávy, ani čajové sáčky posléze nevyhazujte. Dobře poslouží k hnojení pokojových rostlin, a ostatně i těch na zahradě. Kávovou sedlinu používejte jako hnojivo vysušenou na starých novinách. Co se týká čajových sáčků, ty užívejte k hnojení samozřejmě bez obalu, pouze rozptylte v okolí květiny rozemleté čajové lístky a nechte působit.
Fotografie: Freepik