Bylina, kterou nenávidí otravný hmyz a zároveň také působí jako přírodní antibiotikum. Stačí ji zasadit na zahradě

Fotografie: Freepik

Pohled do minulosti

Dříve byla tato rostlina známá jako kopretina vratič. S kopretinou není vratič spojován náhodou – jeho květenství připomíná svým tvarem i barvou střed této oblíbené luční květiny.

Za zmínku jistě stojí, že účinků vratiče využívali již starověcí Řekové. Ti od jeho vnitřního užívání však začali postupně ustupovat, a to právě z důvodu jeho silné toxicity, která si vyžádala nejeden lidský život. I nadále byl využíván zevně, a to nejčastěji ve formě obkladů, mastí, byl také v rámci lázní. Jeho sytě zabarvené květy se v minulosti využívaly při výrobě přírodních barviv či koření. Výtažky z vratiče sloužily také jako lék proti migrénám a malárii.

V dnešní době se s vratičem můžeme nejčastěji setkat ve formě mastí, využívá se i jako přírodní forma odpuzovače hmyzu.

Fotografie: Freepik

Kde se nejčastěji vyskytuje?

Ve volné krajině můžeme na tuto rostlinu narazit převážně v okolí cest a silnic, na okrajových částech polí, u železničních náspů a výsypek. Setkat se s vratičem lze také v rumištích, na hřbitovech, kompostech či na suchých loukách.

Fotografie: Freepik

Vratič: proč ano?

Tato nenáročná bylina je účinná v boji proti bakteriím a parazitům. Zároveň působí i jako silné přírodní antibiotikum a antirevmatikum. Mezi další pozitiva vratiče lze bezesporu zařadit účinky jeho výrazného aromatu. Díky němu můžeme zcela přírodní cestou vypudit mšice, mandelinku bramborovou a další škodlivý hmyz. Pomáhá také ve formě postřiku, ten můžeme využít v případě napadení rostlin některým ze škůdců.

V případě, že se nám ve skříni (či spíži) usídlili moli, můžeme využít účinků vratiče v sušené podobě. Za tímto účelem jeho sušené části nasypeme do plátěného sáčku, který v daném prostoru zavěsíme. K odpuzení much, komárů a dalšího problémového hmyzu můžeme rozkvetlý vratič natrhat a vložit do vázy. Tu bychom měli umístit tak, aby tato rostlina byla mimo dosah dětí a domácích zvířat, a tudíž nemohla nijak ohrozit jejich zdraví, potažmo život.

Fotografie: Freepik

Proč naopak ne?

Že tato rostlina dokáže být „pěkné kvítko“, to není nic nového. Její účinky mohou být doslova smrtící. Příčinou je obsah toxických esenciálních olejů, které mohou způsobit poškození jater a mozku, následky čehož bývají v mnoha případech fatální jak pro nás samotné, tak i pro naše čtyřnohé společníky či volně se pohybující zvířata. V méně závažných případech může při přímém kontaktu s listy vratiče dojít ke vzniku alergických reakcí. Ze všech zmíněných důvodů bychom při případném kontaktu s vratičem měli dbát zvýšené opatrnosti.

Zdroj: WebMD

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]