Kopřivový šampon je výtečný pro podporu růstu vlasů, v boji proti lupům, skvělý je také na mastící se vlasy. Pomáhá ženám proti vypadávání vlasů, dodá lesk a celkovou výživu. Pokud jste se rozhodli dát přednost přírodní kosmetice a neutrácet za kosmetické přípravky, které obsahují chemii, nabízí se možnost výroby domácího šamponu.
Mimo kopřiv si takto můžete vyrobit i jiný šampon. Třeba levandulový, zázvorový, mátový a další. Výroba není složitá a nabízí se hned několik možností. Na kopřivový šampon budete potřebovat samozřejmě kopřivy. Mohou být sušené, čerstvé, ale i tinktura, kterou jste si třeba již dříve vyrobili.
Mimo kopřiv budete potřebovat dále:
-
Přírodní mýdlo (olivové, bylinkové nebo dětské) 3 lžíce
-
Destilovanou vodu 300 ml
-
Volitelné: esenciální olej
Jak postupovat
-
Na plotýnce převařte vodu a na 20 minut do ní dejte louhovat kopřivy
-
Sceďte výluh a přidejte nastrouhané mýdlo
-
Volitelné: přidat můžete i 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje určeného pro kosmetické účely
Další možnost – použití dětského šamponu
Nabízí se ještě i snadnější způsob, a to je použití dětského šamponu. Dětské šampony bývají dermatologicky testovány a hypoalergenní. Do šampónu můžete přimíchat opět několik kapek pečujícího esenciálního oleje: mandlový, jojobový, ale i kokosový nebo pár kapek vitamínu E.
Pak stačí šampon smíchat se silnějším vystydlým výluhem z kopřiv. Nalít do nádobek a máte hotovo. Nepřipravujte si však nikdy velké množství šamponu. Skladujte ideálně v lednici, po dobu maximálně 12 dní.
Mimo kopřiv si takto můžete vyrobit jiný bylinkový šampon nebo bylinky i různě smíchat. Výborný je i heřmánkový, meduňkový nebo šampon z růže.
-
Meduňka – suché vlasy
-
Levandule a růže – normální vlasy
-
Kopřiva – pro suché a snadno se mastící vlasy a podporu růstu vlasů
-
Heřmánek – pro světlé vlasy, pro děti, pro citlivou pokožku
Fotografie: Freepik