Jahody bývají poměrně častou pěstovanou plodinou na českých zahrádkách. Jejich sklizeň probíhá už počátkem léta. O jahodníky je ale potřeba se postarat i v podzimních měsících. Jedině tak docílíte toho, že budou plodit krásné a velké jahody v roce příštím. Pomohou určité typy hnojiv, které je vhodné k rostlinám přidávat na začátku září a koncem října.
Zaměřte se na kompost a humus
Výborným hnojivem je již dostatečně uzrálý kompostový materiál, respektive tedy humus. Ten lze získat buď z bioodpadu (zbytky ze sklizně či kuchyně), z posekané trávy, nebo z nasekaných listů a větviček ovocných stromů. Pokud ještě kompostem nedisponujete, určitě je výhodné jej na zahrádce mít. Vytvoříte si tak cenné, a hlavně levné hnojivo na pěstované rostliny. A i jahody vám tak poděkují.
Vytvořte si hnojivo z dřevěného popela
Po grilovací sezóně vám jistě v kůlně zbylo pár uhlíků či konkrétně dřevěný popel. Ten nasypejte v okolí jednotlivých jahodníků. Na metr čtvereční potřebujete zhruba 150 gramů popela. Tímto způsobem dodáte rostlinám zejména vápník, draslík a fosfor.
Vyzkoušejte i zelené hnojení
Tato metoda je o něco zdlouhavější než použití kompostu, avšak je také účinná. Do volného záhonu vysaďte rychle rostoucí rostliny jako je hrách, jetel, svazenka, či řepka a poté tyto rostliny posekejte, nechte zvadnout a vložte do půdy kolem jahod.
Pomohou i speciální hnojiva ze zahradnictví
Pokud nemáte kompost, dřevěný popel a nechce se vám vysévat plevel, jednoduše si v zahradnictví zakupte speciální minerální hnojiva. Účinné budou takzvané superfosfáty.
Roztok připravíte z 10 gramů superfosfátu a 10 litrů vody. Hnojivo aplikujte přímo na kořeny jahodníků, aniž byste se dotkli listů. Vyzkoušet můžete i kombinaci 20 gramů draselné soli, 2 lžic nitrofosfátu a 10 litrů vody. Použijete na jahody stejně jako v předchozím případě.