Tragický příběh se odehrál na jihu Itálie, kde se teprve desetiletá dívka rozhodla přijmout výzvu s názvem Blackout Challenge na sociální platformě Tik Tok. Holčička se pokusila dostat do mdlob a vydržet bez vzduchu co nejdéle, bohužel tato událost skončila tragicky.
Rodiče se po její smrti rozhodli pro darování dívčiných orgánů. Italské státní zastupitelství na základě tohoto případu rozhodlo vyšetřování, politici zase o omezení používání této konkrétní sociální sítě pro náctileté.
Tragický příběh z jihu Itálie
Měla před sebou krásný a dlouhý život, vlivem sociálních médií je mrtvá. Antonella Sicomero byla krásná a sportovně založená holčička, která se ráda věnovala choreografii a vytvářením vlastních videích s tancem nebo pohybem a ráda také taneční videa sledovala. Bohužel byla i uživatelkou sociální platformy Tik Tok a účastnicí výzvy Blackout Challenge, kdy se sledovaní snaží projít „zkouškou odvahy“ odepřením kyslíku až do pocitu mdlob nebo bezvědomí. Holčička si pro tyto účely vzala pásek, který si dala kolem krku.
Nalezena mladší sestrou v koupelně
Antonella se odebrala s mobilním telefonem do koupelny, kde se zamkla a pásek si utáhla kolem krku. Nedlouho poté jí hledala její mladší pětiletá sestřička, která upozornila rodiče. Přivolaná záchranná služba však mohla konstatovat smrt. Holčička zemřela udušením, lékaři po převozu do nemocnice indikovali mozkovou smrt.
Podle novinářů z Le Figaro není tento případ ojedinělý, ba naopak, mladí lidé po celém světě podléhají této nebo jí podobné životu nebezpečné výzvě. Jen v Evropě má Tik Tok přes 100 milionů uživatelů.
Rodiče se rozhodli pro darování orgánů
„Moje holčička zemřela kvůli extrémní hře, která je nesmyslná a já to tak nemohu přijmout,“ sdělil otec Antonelly do médií. Se ženou se rozhodli po sdělení tragické zprávy pro darování jejích orgánů, aby „mohly žít další děti“. „Tik Tok a výzvy tohoto typu jsou naprosté zvěrstvo,“ prohlásil závěrem zdrcený otec. Obdobně reagovali také další italští politici, kteří považují za správné tyto sítě s okamžitou platností regulovat.
Bez prokázání věku přístup odepřen
Hned po zahájení vyšetřování pro podněcování k sebevraždě se italští politici rozhodli pro regulaci této sociální platformy. Uživatelům, kteří nemohou prokázat svůj věk, bude přístup odepřen. Čínský Tik Tok ve svých podmínkách nastavuje věkovou hranici na 13 let a podle slov společnosti budou s italskou justicí spolupracovat na objasnění případu. Tik Tok však neřeší podobný případ poprvé, od založení této platformy jí provázejí potíže.
Nově Tik Tok s rodičovskou kontrolou
V reakci na tento konkrétní případ aplikace Tik Tok implementovala funkci „rodičovského zámku“, v jehož rámci mohou rodiče určit dobu sledování videí, ale také znemožnit svým dětem sledování konkrétního obsahu, komunikaci v určitých skupinách či zamezit posílání a přijímání zpráv. Malé Antonelle však tyto kroky život nevrátí.
Zdroj: Le Figaro