Velmi důležitým krokem každého jara je správná starostlivost o ovocné stromky. Dnes si tedy řekneme, jak na to.
Jaro je pro zahrádkáře a pěstitele velmi důležitým obdobím. Není tedy radno zanedbávat podstatné kroky ve starostlivosti o vaše plodiny. Ty totiž mohou správně prosperovat a přinést bohatou úrodu jedině tak. Jedním z těchto důležitých kroků je také první jarní ošetření a správná péče, která strom po zimě dobře nastartuje a zároveň jej chrání před možným nebezpečím pozdních mrazů nebo například škůdců.
Čas na první postřik
Velmi důležitým krokem při správné péči o ovocné stromky je první jarní postřik. Ten totiž strom chrání před nemocemi a škůdci, kteří se po zimování probouzejí a mohou napáchat nemalé škody. Důležité pro tento postřik je jeho správný čas. Ten by měl být konkrétně tehdy, kdy venkovní teploty dosáhnou alespoň nad deset stupňů a svítí slunce. Tak totiž postřik správně zaschne a bude dobře působit.
Nižší teplota u tohoto postřiku značně snižuje účinnost, vítr jej roznese, kam nemá a pokud začne pršet, je celá práce naprosto zbytečná, proto si na výběru vhodného dne dejte opravdu záležet. Důležité je také vychytat správný čas na postřik také na základě jednotlivých druhů stromů. Ten by měl být proveden ještě dříve, než z pupenů na stromech vyraší květy.
Nejvhodnější prostředky
Kromě nejvhodnější doby je také dobré vědět, které přípravky použít, aby nebylo napácháno více škody jako užitku. Tento faktor je totiž také velmi nutné zvážit. Záleží totiž na konkrétním druhu stromu a také na konkrétním druhu nemoci nebo škůdců, kteří vás mohou trápit. Jak tedy nejlépe vybrat vhodný postřik?
Ovocné stromky se obecně rozdělují na jádroviny, což jsou jabloně a hrušně a poté na peckoviny, což jsou třešně, višně, švestky, meruňky, broskve a nektarinky. Každý druh stromku má svůj doporučený preventivní postřik, který seženete ve specializovaných obchodech a zahrádkářství. Pokud jde o rozdělení podle škůdců, tam jsou již jiné parametry.
Proti pilatce a květopasům jsou nejlepší botanické pesticidy, proti housenkám obalečů, blešáků a můře zelené fungují lepinoxy neb lapače proti obalečům. Na mravence a mšice nejlépe fungují lepové pásy nebo lepidla na stromy, které jsou běžně k dostání například ve spreji. Co se týče ostatních škůdců, pomůžou lepivé desky a na nemoci jako jsou kadeřavost, strupovitost a plísně vyzrají zase postřiky z přesličky.
Zdroj: TheSpruce