Co jsou to hemeroidy, jak vznikají a jak se projevují a především, jaká je jejich nejúčinnější léčba? Poraďte si s tímto citlivým problémem.
Ačkoliv je toto téma velmi často vynecháváno a lidé o tom příliš nemluví, i hemeroidy jsou pouze nemoc, jako každá jiná. Mají svou příčinu, příznaky i specifickou léčbu a poté by opět měly zmizet. Mnoho lidí se však stydí promluvit si o tomto problému dokonce i se svým vlastním ošetřujícím lékařem. Shrneme si dnes proto, co přesně hemeroidy jsou, proč vznikají, jaké mají příznaky, a jak se toto onemocnění dá léčit.
Hemeroidy obecně
Co se týče hemeroidů, jedná se převážně o nepříjemnou bolest v oblasti konečníku, která se projevuje především při sezení, ležení na zádech a také při vykonávání potřeby. Hemeroidy mohou být doprovázeny také svěděním a pálením v této oblasti, což je způsobeno nadměrnou tvorbou drobných žilek v oblasti análního otvoru, které jej dráždí a jsou náchylné na popraskání. Také se může stát, že se při konečníku objeví drobné hrudkovité výběžky, které při tomto onemocnění nejsou ničím neobvyklým.
Existují 2 druhy hemeroidů
Důležitým krokem k léčbě hemeroidů je jejich správné určení. Ty se totiž rozdělují na vnější a vnitřní. U těch vnějších se veškerá bolest a svědění lokalizují v oblasti kolem konečníku, vnitřní hemeroidy jsou naopak lokalizovány na horní úrovni análního kanálu. Oba druhy však způsobují nepříjemný pocit, potíže při vyprazdňování a také mohou dospět i ke krvácení z těchto míst.
Identifikace hemeroidů
Identifikace hemeroidů není ničím složitým, jelikož se jedná o velmi specifické onemocnění. Jeho jasné příznaky jsou:
- akutní bolest análního otvoru a jeho okolí
- nepříjemné svědění a pálení v této oblasti
- problémy s vyprazdňováním, nebo naopak drobné úniky hlenu a malých částí stolice
- vznik hrudkovitých uzlů v oblasti konečníku
- krvácení z konečníku
Příčiny hemeroidů
Stejně jako i jiná onemocnění, také hemeroidy se většinou netvoří jen tak z ničeho a mají několik jasných příčin, které je způsobují. Mezi ně může patřit například:
Dlouhodobá fyzická nečinnost
Hemeroidy se snadno mohou začít tvořit při dlouhodobém zanedbávání fyzických a pohybových aktivit, nebo při dlouhotrvajícím sedavém stylu života. Ostražití by tak měli být zejména lidé, kteří dlouho sedí například v práci, a poté by to tedy měli vyvážit něčím jiným.
Nesprávná hygiena
Další příčinou hemeroidů může být například zánět anální oblasti z důvodu přítomnosti bakterií, které ty se do této části těla mohou dostat vlivem nedostatečné nebo špatně provedené hygieny. Ta by i v případě léčby měla být naprosto základním prvkem.
Těhotenství
Během těhotenství dochází u žen hned k celé řadě jak hormonálních, tak tělesných změn. Tělo těhotné ženy je také mnohem náchylnější a zejména po porodu, kdy je nejvíce oslabené může snadno podlehnout nejrůznějším bakteriím. Tlakem vyvinutým při porodu však také dochází i k namožení anální části, kde mohou popraskat žilky a vytvoří se zánět.
Ostatní příčiny
Příčin, kvůli kterým mohou vzniknout hemeroidy je však mnohem více a u každého se mohou lišit. Patří mezi ně například obezita, nadměrná konzumace alkoholu, dlouhodobé problémy s trávením a vylučováním, stárnutí vláken kolem svěrače atd. Příznaky se však příliš neliší, a proto je vždy dobré kontaktovat svého lékaře, který vám doporučí nejlepší možnou léčbu vzhledem k příčině i vašemu celkovému zdravotnímu stavu.
Jak probíhá léčba?
I když to může znít příšerně a hemeroidy opravdu nejsou příjemnou záležitostí, jejich trvání obvykle nemá dlouhodobý ráz. Pokud umíte zakročit správně a včas, příznaky se zhruba do dvou dnů od jejich vzniku vytratí a vy budete mít zasloužený klid. Pokud však i přes snahu o léčbu budou hemeroidy nadále přetrvávat, nezbývá vám nic jiného než kontaktovat svého lékaře, který vám poradí a případně předepíše vhodné léčivo.
Správná a pravidelná hygiena
Nejdůležitějším krokem při léčbě hemeroidů je správná a pravidelná hygiena. Také se doporučuje nepoužívat po potřebě klasický toaletní papír, ale jeho jemnější vlhčenou verzi, která vám jistě napomůže také ulevit od bolestí. Platí poté, že nejlepší se mýt se v tomto období pečlivě ráno i večer, a také po každé potřebě, aby se přítomnost bakterií eliminovala na minimum.
Teplá sedací koupel
Další možností úlevy jsou také teplé sedací koupele, které mají značný vliv na zmírnění bolesti a také na zklidnění celé podrážděné oblasti. Do koupele si můžete přidat také čistý výluh z heřmánku nebo jiných uvolňujících bylinek, jejich přírodní síla se tak dostane přímo na potřebné místo.
Buďte v klidu
V případě tohoto onemocnění je dobré zůstávat v poklidu a vyvarovat se fyzické námaze nebo zvýšené zátěži. Ta by totiž mohla vést k zvýšenému tlaku v této oblasti, vlivem kterého by mohlo opět dojít k popraskání žilek a většímu podráždění.
Konzumujte vlákninu
Pro zlepšení vašeho celkového stavu v případě onemocnění hemeroidy je dobré konzumovat velké množství vlákniny, pít více vody a také drobě upravit váš jídelníček. Do něj byste měli zahrnout především tekutou a lehkou stravu, která vám značně pomůže při vyprazdňování. Také se nedoporučuje konzumace kořeněných jídel, které by celý průběh mohly znatelně zhoršit.
Bylinné čaje
Stejně jako výluhy z bylin přidávané do teplé koupele, i pití bylinných čajů vám pomůže zmírnit nepříjemné příznaky. Uvolňující síla bylinek vám totiž zklidní jak žaludek, tak i tuto část těla a napomáhá také k odstraňování bakterií.
Použijte masti
Posledním krokem v domácí léčbě hemeroidů je použití přírodních mastí a krémů s minimem obsažených chemikálií. Ty totiž udrží váš konečník zvlhčený, příjemně jej zchladí a napomohou také ke zmírnění nepříjemných bolestí a svědění. V toto případě je však dobré poradit se se svým lékařem a danou mast si nechat případně předepsat.
Zdroj: Healthline