Letadlo asi většině z nás symbolizuje dovolenou. Nálada v letadle je proto většinou velmi uvolněná a veselá. Ne vždy však lidé na palubě září štěstím. Někdy je to i naopak.
Shelia Frederick je letuškou společnosti Alaska Airlines. Zkušená zaměstnankyně však netušila, že ji jeden rutinní let do San Franciska v USA změní život. Začalo to tím, že v letadle seděla nesourodá dvojice. Dobře oblečený muž měl po svém boku velmi mladou blonďatou dívku v obnošeném oblečení. Když Shelia kolem této dvojice prošla, cítila, jak se na ni dívka dívá.
Muž vypadal od pohledu podezřele
Když se Shelia pokusila promluvit s mužem vedle dívky, začala mít podezření. Na této dvojici jí od počátku něco nesedělo. Zkrátka cítila, že něco není v pořádku. Napadla ji tedy spásná myšlenka. Došla na toalety a nechala tam kousek papíru a pero. Když opět prošla kolem oné mladé dívky, která na ni prosebně koukala, naznačila jí, aby šla na toaletu. Dívka náznaky pochopila a řídila se Sheliinými pokyny. Když se pak letuška vrátila na toaletu, našla na kousku papíru žádost o pomoc.
Po tomto vzkazu už letuška neváhala ani minutu. Ihned došla za pilotem, aby kontaktoval policii. Pilot opravdu muže zákona zavolal, aby na ně čekali při přistání v San Francisku. Policisté na místě počkali a podezřelého muže zadrželi.
Odvážná dívka měla štěstí, že si jejího prosebného pohledu letuška všimla. Ukázalo se totiž, že mladá slečna byla obětí obchodování s lidmi a byla unesená o dva měsíce dříve. Dívce bylo v době únosu teprve 14 let. Díky duchapřítomnosti se zachránila
Letuška se stala členkou organizace
Shelie několik týdnů po osudném letu zazvonil telefon. Volala jí ona mladá dívka, kterou zachránila ze spárů obchodníků s lidmi. Děkovala za to, že jí zachránila život. Dívka se díky duchapřítomnosti letušky mohla opět setkat se svými rodiči a v rámci možností pokračovat ve svém běžném životě. Náctiletá slečna podstupovala terapii, která ji po drsných zkušenostech pomohla posunout se kupředu. Po této zkušenosti se Shelia stala členkou Airline Ambassadors International.
Jde o organizaci založenou v roce 2009 bývalou letuškou Nancy Rivardovou. Organizace má pomoci letuškám lépe odhalovat oběti obchodování s lidmi. Členové této organizace v současné době spolupracují s celní a pohraniční policií Spojených států v boji proti obchodování s lidmi. Letušky jsou tak mnohem lépe vybavené na řešení těchto typů incidentů. Stačí jen, aby si všímaly varovných signálů. Podle OSN je každý rok obchodováno s asi 1,2 miliony dětí.
Zdroj: UberAlles