Prodlužte životnost vaší pračky tou správnou péčí. Tyto účinné rady a tipy nejen pro její čistotu vám s tím zaručeně pomohou.
Pračka patří mezi šikovné spotřebiče, které nám dokážou život zjednodušit a práci, kterou kdysi lidé museli dělat ručně někde u potoku nebo v kádi s ledovou vodou, odvádí za nás. Aby však pračka fungovala správně a její životnost byla dlouhá, musíme o ni také náležitě pečovat a vhodně s ní zacházet. To znamená prát pouze to, co zvládne, pravidelně ji čistit a také věnovat určitý čas její údržbě. Co je tedy nutné a čeho se raději vyvarovat?
Proč je péče důležitá?
Mnoho lidí si nejspíše řekne, proč je péče o pračku tolik důležitá. Vždyť je to pouze spotřebič, který má sloužit nám, ne my jemu. Ano, něco na tom skutečně bude, ale především je pravda to, že nic není jen tak a o vše, včetně spotřebičů je nutné určitým způsobem pečovat. Udržujeme tak daný spotřebič v dobrém stavu, kdy vše funguje, jak má, předcházíme kažení a technickým problémům, a především prodlužujeme jeho životnost.
U pračky konkrétně tak pravidelnou péčí udržujeme její čistotu, čímž zabraňujeme nejen jejímu ucpání a kažení, ale také nesprávnému vyprání nebo zápachu prádla. Dále tím snižujeme opotřebení jednotlivých součástech a tím můžeme ušetřit spoustu času ale i peněz spojených s opravami nebo přivoláním instalatéra.
Ocet a jedlá soda
Ačkoliv se na trhu nachází snad nepřeberné množství nejrůznějších pracích i čistících prostředků určených pro hloubkovou péči o pračku, existuje i levnější a také šetrnější řešení. Jedním z nich je tak například kombinace octu a jedlé sody, která v pračce dokáže doslova divy. Těmi je samozřejmě myšleno pečlivé vyčistění i do hloubky spotřebiče, odstranění plísní, bakterií a dalších nechtěných látek.
Stačí pouze smíchat jeden hrnek octu se dvěma lžícemi jedlé sody a celou směs vylít do prázdného bubnu pračky. Poté nastavte libovolný program praní a celá pračka se tak sama a bez většího problému vyčistí. Poté stačí naplnit prádlem, jak jste zvyklí, a prát jako za běžných okolností. Pračka ale bude čistá, vydezinfikovaná a také zbavena všech bakterií.
Tablety do myčky
Jednoduchým způsobem, kterým vyčistíte vaši pračku od všech vnitřních nečistot, plísně a bakterií, je prosté použití tablet do myčky. Ty mají totiž speciální čistící sílu, která si s výše uvedenými potížemi hravě poradí. Mycí látka se navíc dostane i do míst, do kterých většinou nemáte bez rozebrání spotřebiče přístup a usnadní vám tak spoustu práce.
Jednoduše stačí vhodit dvě takové čistící tablety do prázdného bubnu pračky, nastavit prací proces na 90 stupňů a nejdelší praní a o zbytek se již starat nemusíte. Věřte ale, že po tomto „praní“ bude vaše pračka čistá a dokonale zbavená všech skrytých nečistot a bakterií. Pokud navíc do bubnu přidáte i lžíci citronové šťávy nebo plátek citronu, celý buben se nádherně provoní příjemnou citrusovou vůní.
Olej z čajovníku
Dalším, možno nečekaným, pomocníkem, který se vám bude hodit rozhodně více, než si můžete myslet, je také olej z čajovníku. Ten totiž nejenže naprosto dokonale voní, ale má také velmi silné čistící, dezinfekční a antibakteriální účinky. Ty vaši pračku bez sebemenšího problému zbaví všech skrytých plísní, bakterií a hub, které mohu ulpívat na vnitřních trubkách nebo pogumování tohoto spotřebiče.
Pokud si však myslíte, že se jedná o zbytečně drahou záležitost, není tomu vůbec tak. Pro dokonalé vyčištění vám totiž stačí přidat pouhých 5 kapek k běžnému praní a tato skutečně silná látka se již postará o zbytek. Bonusem je navíc nádherně provoněné prádlo, které je také zbaveno šech bakterií a škodlivých látek, které by samotný prací prostředek nedokázal odstranit. Olej z čajovníku je také zdravotně nezávadný, takže pokud nejste vysloveně alergici, nemusíte se bát žádné nepříznivé reakce kůže.
Ústní voda
Pokud vás trápí zápach z pračky, který nápadně připomíná plíseň nebo zatuchlinu, nejspíše je problém v trubkách či pogumování pračky. Ne každý má však po ruce tablety do myčky, ocet a jedlou sodu, proto existuje také další snadné a šetrné řešení. Je jím, možná překvapivě, ústní voda, kterou má doma pravděpodobně většina z nás.
Ta si však, stejně jako se zápachem ústní dutiny, poradí i se zápachem pračky a svým čistícím a zároveň dezinfekčním a antibakteriálním složením odstraní většinu bakterií, hub i plísně, které se v pračce mohou nacházet. Stačí pouze nalít jeden plný vršek tam, kam obvykle lijete prací prostředek a zapnout cyklus praní. Se zbytkem se tak již nemusíte trápit.
Kyselina citronová
Podobně, jako funguje i ocet a jedlá soda, funguje také kyselina citronová nebo i obyčejná citronová šťáva. Ta z vaší pračky doslova „vyžere“ všechny bakterie a jiné škodliviny, a navíc celý buben nádherně provoní dokonalým aromatem čerstvých citrusů. Podobně jako i u výše zmíněných surovin, stačí pouze nasypat kyselinu nebo nalít šťávu do bubnu a zapnout praní.
U kyseliny citronové navíc platí také to, že pokud ji přidáte k bílému prádlu, hloubkově jej vyčistí, zbaví textilních bakterií a také dokonale vybělí i ty kousky, které byly již zašlé, nažloutlé nebo s jiným odstínem bílé. Pokud vás tedy trápí tento problém, neexistuje snadnější a šetrnější řešení než použití kyseliny citronové.
Zdroj: Goodhousekeeping