Každá šlacha v těle má takovou ochranu, která se nazývá synoviální obal. Ten produkuje látku, která šlachy udržuje lubrikované.
Šlachy jsou vlastně vazivové tkáně, které spojují svaly s kostmi. Když lidé trpí zánětem šlach, trpí takovou bolestí, která může být mnohdy až nesnesitelná. A to zejména v případě tendosynovitidy. Je opravdu nutné vědět, jaké jsou příznaky této nemoci a naučit se je rozpoznat, abyste ji mohli začít včas léčit, říká lékař William Morrison.
Co způsobuje tendosynovitidu
Tendosynovitida se objeví, pokud je poškozeno okolí šlachy, svalu nebo kosti. Tento problém se nevyskytuje pouze u sportovců, může se objevit i u všech ostatních lidí, kteří vykonávají různé činnosti, které neustále opakují. Řeč je třeba i o psaní na počítači. Lidé v určitých zaměstnání jsou vystavováni většímu riziku než ostatní, například zubaři, hudebníci nebo kancelářští pracovníci.
Nejčastější druh tendosynovitidy
Nejčastěji tato nemoc postihuje zápěstí, ruce a nohy, kde může dojít k poranění v důsledku opakující se činnosti, dlouhodobé fyzické aktivity nebo náhlého podvrtnutí. Nejčastěji se tento zánět objevuje na ruce mezi zápěstím a palcem. Tento zánět může být způsoben také artritidou, cukrovkou nebo kapavkou.
Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění
Tendosynovitida se může objevit ve všech šlachách těla, včetně ramen, loktů nebo kolen. Mohou se u ní objevovat následující příznaky:
- Otoky kloubů
- Bolest kloubů
- Ztuhlost kloubů
U některých lidí se může objevit i horečka. To vždy naznačuje přítomnosti infekce, takže je třeba rychle zajít k lékaři.
Jak ji léčit
Jednou z možností je střídavě používat teplo a chlad, to vám rozhodně pomůže snížit otok a bolest. Lékař vám také může doporučit masáž postiženého místa. Také je dobré se pravidelně koupat v rozmarýnové vodní lázni. Mají totiž protizánětlivý a relaxační účinek. Je třeba mít na paměti, že tato nemoc se může kdykoliv vrátit, pokud si nebudete dávat pozor na své pohyby a držení těla.
Zdroj: Healthline