Otlaky na nohou vznikají nejčastěji dole nebo na stranách chodidla. Jsou obranou našeho organismu před špatnou obuví nebo přílišným namáháním svrchní části kůže. Zjistěte, jak si nimi poradit.
Jak zvláštní věc je dědičnost! Můj otec vždy trpěl na otlaky, ale já jsem tento problém nikdy neměl. Možná to vysvětluje i náš odlišný životní styl. Můj otec nikdy neholdoval chůzi naboso, zatímco já ano. Otlaky na chodidlech jsou tvrdé výčnělky na povrchu prstů způsobené ztluštěním kůže. Tvrdé otlaky se vyskytují na prstech, zatímco měkké otlaky se vyskytují mezi dvěma prsty, říká lékařka Cynthia Cobb.
Jak se zbavit otlaků
Nejlepším způsobem, jak je léčit, je zajistit, aby se nikdy neobjevily. Příčinou otlaků jsou téměř vždy příliš těsné boty, ve kterých jsou prsty na nohou stísněné, a tření způsobuje podráždění kůže. Příliš mnoho lidí nosí příliš malé boty, protože si myslí, že díky nim vypadají elegantněji. Je však zbytečné se kvůli tomu takto trápit.
Bylinky na pomoc proti otlakům
Pokud se vám nepodařilo zabránit vzniku otlaků, zde vám přinášíme několik bylinných přípravků, které vám mohou v boji s touto nepříjemností pomoci.
1. Vlaštovičník větší
Všude, kam přijdu, mi bylinkáři, kterých si velmi vážím, říkají o vlaštovičníku jako skvělém pomocníkovi nejen v léčbě bradavic, ale také při eliminaci otlaků. Přiznám se, že jsem zatím neměl příležitost ho vyzkoušet, ale když se mi nešťastnou náhodou udělá otlak, určitě bych ho nevynechal. Na konci tohoto článku najdete recept na domácí mast proti otlakům s vlaštovičníkem.
2. Fíkovník, papája a ananas
Když měl král Šalomoun zrohovatělou kůži na nohách, jeho lékaři mu na ni přiložili náplast z fíků – to je jeden z mála biblických popisů léčebného využití rostlin. Fíky obsahují enzymy rozpouštějící bílkoviny, které pomáhají rozpouštět epidermální výrůstky, zejména mozoly. Papája a ananas obsahují stejný druh enzymu a všechny tři druhy ovoce mají starobylou pověst jako léky na mozoly a bradavice.
Otevřete čerstvý fík a dužinu naneste na otlak, přikryjte obvazem a nechte působit přes noc. Můžete také ukrojit čtverec ananasové slupky a přiložit ho na otlak tak, aby se vnitřní strana slupky dotýkala otlaku – přikryjte ho obvazem a nechte působit přes noc. Druhý den ráno náplast odstraňte a nohu namočte do horké vody. Asi po hodině zkuste kůži odstranit – měla by jít snadno dolů, ale můžete ji také jemně otřít pemzou.
3. Zimostráz
Další dobrý zdroj salicylátů. Někteří bylinkáři doporučují používat esenciální olej ze zimostrázu k rozpouštění mozolů, otlaků, cyst a jiných bradavic. Asi bych neváhal vyzkoušet ho na otlaky, jak na změkčení ztvrdlé kůže, tak na zmírnění bolesti. Abyste se vyhnuli nebezpečí podráždění, naneste esenciální olej pouze na roh a nerozlijte ho na okolní pokožku.
Esenciální olej ze zimostrázu (nebo jakýkoli jiný přípravek, který ho obsahuje) uchovávejte mimo dosah dětí. Mátová vůně se může zdát lákavá, ale malé dítě by mohlo spolknout byť nepatrné množství a být ve velkém nebezpečí.
4. Vrba (různé druhy)
Vrbovka obsahuje salicyláty, složité látky podobné aspirinu, které působí proti bolesti. Kromě toho jsou salicyláty také silné kyseliny, které pomáhají rozpouštět mozoly a bradavice. Při použití této byliny však buďte opatrní – jedná se o přiložení náplasti z březové kůry přímo na otlak, aniž by se dostala do kontaktu s okolní kůží. Salicyláty mohou díky své kyselé povaze způsobit zánět pokožky.
Lék z vlaštovičníku na odstranění otlaků
Zde je velmi jemný bylinný prostředek, který si můžete sami vyrobit na změkčení a odstranění otlaků. Vlaštovičník má celosvětovou pověst jako lék na otlaky. Budete potřebovat následující suroviny:
- 2 polévkové lžíce kardamonu,
- 6 šálků vody,
- 1 čajová lžička chloridu draselného,
- 115 gramů vlaštovičníku mletého,
- 1 šálek glycerinu.
Nalijte vodu do středně velkého hrnce a přidejte chlorid draselný. Za stálého míchání zahřívejte, aby se chlorid draselný rozpustil. Odstavte z ohně, přidejte vlaštovičník a nechte dvě hodiny odstát. Vraťte pánev na oheň a přiveďte obsah k varu. Snižte teplotu a vařte 20 minut. Tekutinu přeceďte přes síto do středně velké mísy. Rostlinné zbytky zlikvidujte.
Tekutinu nalijte zpět do hrnce a vařte, dokud se nezredukuje na obsah jednoho a půl šálku. Poté přidejte glycerin a vařte tekutinu, dokud se nezredukuje na 2 šálky. Tekutinu přeceďte přes síto, přelijte ji do láhve a uchovávejte ji na chladném místě. Dvakrát denně, například ráno před odchodem do práce a večer před spaním, naneste tuto tekutinu na otlak chodidla.
Zdroj: Healthline