Není nic divného na tom, pokud se obáváte, že u vás doma může vzniknout požár. Pokud se budete držet několika rad, s velikou pravděpodobností u vás nic podobného nevznikne.
V některých rodinách se ani neohlížejí na to, že elektrické zásuvky, kabely a nabíječky mohou rychle vzplanout. Závady z požáru jsou nevratné a většina rodin si musí veškeré zničené produkty koupit nové. Jestliže se obáváte toho, že by u vás doma mohla nastat podobná situace, můžete udělat několik kroků. Poté se budete cítit jistější, a navíc předejdete velikým škodám na majetku.
Nezapojujte přímotop do prodlužovacího kabelu
V době, kdy začíná zima, používá doma hodně lidí přímotopy. Většinou jsou využívány hlavně na místech, kde lidé nemají centrální topení / kotel a potřebují se zahřát jiným způsobem. Pokud je v místě přívod elektřiny, většinou k tomu využijí konvektor. Ten by však neměli zapojovat do prodlužovacího kabelu. Není totiž sestaven na tak velký odběr elektřiny a mohl by se přehřát nebo dokonce vznítit.
Nikdy byste neměli používat zásuvky nebo prodlužovací kabely, které se přehřívají. Bývají totiž hodně nebezpečné pro každou domácnost. Pokud chcete připojit topení nebo jiné spotřebiče do zásuvky, do které je již připojen jiný spotřebič, dávejte si pozor na to, aby nedošlo přehřátí. Přímotop by měl být vždy v samostatné zásuvce.
Elektřina pod dohledem
Před každým spaním zkontrolujte, zda se ve stejné zásuvce nenachází topení a jiné připojené předměty. Přímotop dávejte nejlépe vždy do samostatné zásuvky, a navíc by měl být vždy pod dohledem. Velká většina požárů byla způsobena právě topením, které mnoho lidí nehlídalo. V momentě, kdy budete odcházet z místnosti, vypněte veškeré topné elektrické spotřebiče a odpojte je od zásuvky.
Pokud byste si topili přímotopem, vždy by kolem něj měl být alespoň 90 cm volný prostor na všechny strany. Zapojte jej jednotlivě do zásuvky do zdi. Do stejné zásuvky již nepřidávejte další elektrické spotřebiče. Nezapomínejte také na telefony v nabíječce, které byste také měli odpojit. Navíc by se neměly nabíjet vedle postele. Pokud byste chtěli získat větší jistotu, pořiďte si do domácnosti detektor kouře. Nainstalovat jej můžete na každé patro.
Konvektory nikdy nepoužívejte v momentě, kdy jsou na koberci, stole nebo skříni z toho důvodu, že se takový nábytek může přehřát a opět vzplanout. Vždy dávejte přednost rovným a nehořlavým plochám. Jestliže doma máte sušičku, nezapomínejte, že i ona funguje na principu ohřívání. Někteří lidé na ni zapomínají, přitom je i ona častým důvodem požárů.
Zdroj: The Telegraph, Fire District 1