Amatérskému hledači pokladů z Rakovnicka se změnil život. To, co našel, odborníci označili za objev století

mince
Fotografie: Freepik

Unikátním nálezem nevyčíslitelné hodnoty se může pochlubit amatérský hledač pokladů. S pomocí detektoru kovů se mu podařilo objevit sbírku keltských mincí. 

Hledač pokladů našel na Rakovnicku další unikátní poklad, který obohatí sbírky zdejšího muzea. Spolupráce s amatérskými nadšenci se rakovnickému muzeu dlouhodobě vyplácí. Unikátní keltské mince budou nyní podrobeny důkladnému odbornému průzkumu. Poté si je bude moci v muzejních sbírkách prohlédnout i veřejnost.

Po nálezu cenných šperků přibydou do sbírek keltské mince

Již před necelými třemi lety slavili spolupracovníci rakovnického muzea mimořádný úspěch. Tehdy našli 1 500 let starý poklad v podobě šperků patřících vysoce urozenému člověku. Šperky pocházející z období stěhování národů tak patří mezi unikátní nálezy s celoevropským významem. Nyní však přibyde do rakovnické sbírky další mimořádná cennost v podobě keltských mincí.

„Na první keltskou minci narazil účastník jedné z našich muzejních přednášek. S detektorem kovů se šel projít do lesa, kde našel první z dvanácti zlatých statérů. Nález nám hned oznámil, takže jsme místo odborně prozkoumali a zabezpečili,“ cituje RakovnickýDeník Kateřinu Blažkovou, archeoložku a zástupkyni ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.

Ztracený diamantový snubní prsten nakonec našel svou majitelku. Přivolaní odborníci už byli k ničemu

Jejich hodnota je nevyčíslitelná

Nejmenší z nalezených mincí má pouhé 4 mm v průměru, ale patří k těm nejcennějším. Je totiž naprosto unikátní a prozatím jediná svého druhu. Mince jsou také perfektně zachovalé, což naznačuje, že možná ani nikdy nebyly v oběhu. Vzácný nález je prozatím v rukou odborníků a mince budou důkladně zkoumány před tím, než je bude moci spatřit i veřejnost.

mince
Fotografie: Freepik

„Odborný posudek Národního muzea potvrdil, že se jedná o soubor unikátních bójských ražeb z našeho území z konce střední doby laténské. Jde o zcela první archeologicky dokumentovaný depot – tedy o hromadný, záměrně uložený soubor – těchto mincí u nás. Jejich kulturně historická hodnota je i proto nevyčíslitelná,“ citují ředitelku Magdalénu Elznicovou Mikeskovou ČeskéNovinky.

Další významné obohacení rakovnické sbírky tak bylo možné hlavně díky úzké spolupráci mezi muzeem a amatérskými hledači pokladů. Už dvacet let se totiž snaží nadšence s detektory kovů vzdělávat a ze vzájemné spolupráce už vzešlo několik cenných nálezů. Na SvětěKreativity si můžete přečíst také o jiném mimořádně vzácném nálezu u nás. Muž z Říčan u Prahy našel ve vlastním sklepě poklad, o jakém mnozí historici sní celý život.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*