Aviváž je mezi hospodyňkami velice oblíbená. Změkčuje prádlo, a hlavně mu dodává příjemnou vůni. Někdy však tento produkt může způsobovat spíš komplikace, pokud se z tkanin nevypláchne úplně. Aby aviváž ztratila svou „lepivost“, stačí ji zředit jednou ingrediencí, jaká to je?
Jak připravit šetrnější roztok aviváže?
Potřebovat budete:
- 500 ml oblíbení aviváže
- 500 ml vody
- ½ lžíce jemné kuchyňské soli
Všechny suroviny dobře smíchejte v plastové nádobě a použijte klasických způsobem při praní prádla v pračce. Ručníky budou jemnější, nelepivé a krásně voňavé.
Jaké další varianty můžete vyzkoušet pro efektivní praní prádla?
Pokud si libujete v ekologickém praní prádla, můžete se inspirovat tímto receptem na domácí prášek na oblečení: do uzavíratelné velké sklenice, nebo plastové nádoby nasypte jedlou sodu v množství cca ½ kilogramu a smíchejte ji s 90 až 100 gramy jemně strouhaného jádrového mýdla (např. Jelen).
Také do směsi přisypte asi 40 až 50 gramů kuchyňské soli, důkladně protřepejte a používejte místo chemických prostředků na praní. Budete tak šetřit nejen tkaniny, spotřebič, ale i přírodu.
Obecně zásady správného praní prádla
Aby vaše oblečení bylo stále krásné a čisté, měli byste postupovat při praní v pračce dle těchto kroků:
- Primárně nejprve zakupte kvalitní pračku s nízkou spotřebou energie.
- Poté zvolte ekologičtější prášek na praní. Vhodnější je používat spíš prací gely, které se lépe rozpouští i při nižších teplotách a nezanechávají v tkaninách zbytky zrníček, jak tomu může být u klasického prášku. Momentálně se na trhu nabízí i produkty dle barvy oblečení. Je tedy dobré se držet i toho.
- Oblečení před praním třiďte dle druhu tkaniny a barvy. Zvlášť perte světlé a tmavé oděvy, tak zabráníte nežádoucímu zabarvení. Také nezapomeňte respektovat doporučení výrobce prádla. Vše potřebné se dozvíte na štítku oblečení. Nikdy neperte tkaniny na více stupňů, než je deklarováno. Výsledek by vás mohl značně zklamat.
- Spodní prádlo a jemné tkaniny je vhodné vkládat do speciálních ochranných sítěk a prát na nižší teploty.
- Pokud budete prát funkční prádlo, nikdy nepřidávejte do pračky aviváž. Ta by speciální tkaniny nenávratně poškodila.
- Uplývající skvrny na oblečení polijte speciálním prostředkem k tomu určeným a nechte před praním nejlépe odmočit v lavoru s teplou vodou. Zašedlému (původně bílému) prádlu prospěje například i roztok s jedlou sodou, citronová šťáva, nebo peroxid vodíku.
- Vyprané oblečení, ručníky, ložní prádlo a jiné důkladně usušte buď v sušičce, nebo na sušáku, aby nedocházelo k nepříjemnému zatuchnutí tkanin. V teplých měsících je skvělé prádlo pověsit na vzduch.
- A v neposlední řadě se pečlivě starejte i o pračku, aby co nejdéle dobře sloužila a kvalitně prala. Čas od času ji omyjte zvenku i zevnitř a nezapomeňte čistit i gumové těsnění a filtry.