Babička patří mezi nejdůležitější osoby v životě dítěte. Důvody jsou poměrně prosté

Fotografie: Depositphotos

Vztah mezi babičkami a jejich vnoučaty je oboustranně výhodný. Tuto skutečnost potvrdili i vědci. Ti přišli na to, že péče o malé děti dokonce prodlužuje starým lidem život.

Babičky jsou nejdůležitějšími lidmi v životě dětí. Na této krásné myšlence není nic zvláštního a každé dítě by mohlo potvrdit, že s babičkou má vztah úplně jiný, než s vlastními rodiči. V mnoha případech děti dokonce pokládají právě babičku za svou důvěrnici, které mohou říct i to, co svým vlastním rodičům nemohou.

Babičky jsou pečovatelky i důvěrnice

Na toto téma se zaměřilo několik vědeckých výzkumů a všechny potvrdili totéž. Babičky jsou hybatelem evoluce dalších generací, a navíc péče o vnoučata prospívá jejich zdraví. Na děti babičky pozitivně působí zejména tehdy, když se v rodině objeví mladší sourozenec. Pak je na práci babičky přímo závislý dobrý vývoj staršího dítěte a i rodu jako takového. Díky jejich péči totiž matkám umožnily mít více dětí během kratší doby. To by bez jejich přispění jinak nebylo možné. A víc dětí znamená rychlejší evoluci lidského druhu.

Fotografie: Pixabay

Když pomineme vědeckou stránku věci, spousta dětí i současných dospělých může s jistotou potvrdit fakt, že se svými prarodiči, ať už babičkou či dědečkem, měli lepší vztah než s rodiči. Pro spoustu situací mají prarodiče větší pochopení a mají také vyzrálejší názory na ně. Během svého delšího života totiž stačili nasbírat mnohem více zkušeností, které jim dovolují situace posuzovat z jiné perspektivy. A ta dětem svědčí.

Starají se o ně lépe než o své děti

Výzkumy šly ale ještě dál. Podle práce vědců z americké Emory University je to dokonce tak, že babičky mají lepší vztah se svými vnoučaty než se svými vlastními dětmi. Také babičky samotné přiznávají, že mají se svými vnoučaty možnost trávit čas lépe, než se svými dětmi. Může za to absence starostí a nutnosti zaopatřit domácnost, jako tomu bylo, když byly samy matkami.

Fotografie: Pixabay

To vše nahrává těm, kteří jsou zastánci vícegeneračního bydlení, kdy v jednom domě bydlí rodiče jak se svými dětmi, tak ale i se svými vlastními rodiči, kteří tak mají více možností trávit s dětmi čas a zdravě na ně působit. Koneckonců to ulehčí i rodičům samotným. Proto si važme svých babiček a dědečků, dokud jsou ještě mezi námi.

Zdroj: The Royal Society

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]