Banánové slupky využijete na zahradě, při uklízení i v péči o pokožku

Není žádných pochyb o tom, že banán má velmi vysokou výživovou hodnotu. Obsahuje vlákninu, řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Banán se dokáže dobře postarat o naše tělo, pokožku i domácnost. Až si příště dáte na svačinku banán, slupku určitě nevyhazujte. Přinášíme vám několik užitečných tipů, jak slupku ještě využít.

Vyleští obuv i šperky

Vnitřní stranou banánové slupky můžete bezvadně vyleštit tmavou koženou obuv. Stačí, když boty několikrát přetřete a doleštíte suchým hadříkem. Pomocí banánové slupky docílíte nejen nablýskané obuvi, ale i rozzářených šperků. Slupka totiž obsahuje kyseliny, které zbaví kovové předměty začernání. Opět postupujte stejně. Vnitřní stranou slupky potřete zašlá místa šperků a následně doleštěte suchou látkou. Na hodně zašlé šperky si můžete připravit banánovou pastu – slupku rozmixujte s trochou vody na kaši a tuto pak použijte k čištění a leštění.

Pomocník při pečení masa

Pokud položíte slupku na dno pekáčku (pod maso), zabráníte tak vysušení masa. Maso bude úžasně šťavnaté a překvapí vás i netradiční a skvělá chuť. Pouze v tomto případě použijte bio banán, který není chemicky ošetřen.

Vytažení třísky

Už se vám určitě někdy stalo, že se vám do prstu zarazila tříska. Není to nic příjemného. Zkuste na postižené místo přiložit vnitřní stranou banánovou slupku a nechat půl hodiny působit. Banán totiž obsahuje enzymy, které pomohou vypudit třísku ven. Bude se vám pak lépe vytahovat.

Na pokožku

Dnes je zcela běžné a populární připravovat si doma pleťové masky. Používají se různé oleje, med, ovesné vločky, ovoce a zelenina. I banánové slupky mají blahodárný vliv na pokožku. Vyškrabte lžičkou vnitřní část banánové slupky a smíchejte třeba s medem či jinou surovinou a naneste na umytý obličej. Nechte působit a po 20 až 30 minutách opláchněte.

Na zahradě

Slupky jsou bohaté na vápník, hořčík a další stopové prvky, které prospívají rostlinám. Namočte slupku na jeden až dva dny do vody, a pak tuto vodu použijte na zálivku. Můžete také banánovou slupku nasekat na drobné kousíčky a zahrabat různě na záhonu. Případně banánovou slupku rozmixovat ve vodě a tuto vodu použít k zálivce. Vyhazovat je můžete také na kompost, kterému rovněž dodají potřebné živiny.

Obrázky: pixabay