Barva moči prozdradí mnohé o zdravotních problémech Vašeho těla

Chodit na toaletu je základní lidskou potřebou. Nejde ale o to ji jenom vykonat. Pokud jdete takzvaně „na malou“, je vhodné všímat si toho, jakou barvu má vaše moč. I když to zní zvláštně, je to právě barva této tekutiny, která vám může říci mnoho o tom, jak jste na tom se svým zdravím. V některých případech může být dokonce na místě navštívit lékaře.

Co byste měli o své moči vědět?

V první řadě to, že její vylučování je něco naprosto přirozeného pro lidské tělo. Dokonce je to nutnost, jak se z těla vylučuje voda a řada dalších látek. Kdo dodržuje pitný režim tak jak ten vyloučí ze svého těla zhruba 1 – 2 litry moči denně. Vhodné je se na ni čas od času podívat a zjistit jakou má barvu. Proč? Jelikož může mnohé říci o lidském zdravé a o tom, zda je v pořádku, nebo nikoliv. Čeho si všímat a u čeho být na pozoru?

Důležitá je především barva vaší moči. Je to právě její odstín, který vás může upozornit na řadu věcí. Pokud dlouhodobě převládá jeden konkrétní, může to být znak určité věc. Podívejte se s námi na to, jaké odstíny vaše moč může mít a co to znamená.

Světle žlutá

Pokud má vaše moč světle žlutou barvu, nebo je dokonce bezbarvá, není to až tak výrazný problém. Jenom vás tělo upozorňuje na to, že pijete až příliš. Tekutina tak musí jít z těla mnohem rychleji a to se podepisuje na její světlejší barvě. Není důvod se až příliš znepokojovat, jelikož stačí pouze optimalizovat svůj pitný režim. Pozor však na to, zda nemáte problém s ledvinami, nebo také diabetes. Pokud ano, a světlá barva se u vás objevuje stále, může to upozorňovat na fakt, že tělo nefunguje úplně tak, jak má.

Tmavě žlutá

Když se objeví tmavě žlutá moč, může to znamenat problémy s pitným režimem. Hlavně to, že málo pijete, nebo to, že trpíte dehydratací. Velmi často se tmavě žlutá moč objevuje když delší dobu nepijete žádnou tekutinu, nebo když se až příliš potíte. Pomoc je zde samozřejmě jednoduchá a spojená s tím, že je na místě se takzvaně zavodnit. Ideálně neslazeným nápojem.

Zakalená

Tady už je dobré být na pozoru, jelikož zakalená moč může ukazovat na určitý zdravotní problém. Těch může být celá řada, ale nejčastěji se jedná hlavně o problémy s močovým měchýřem a tím, že se v něm objevil zánět. Určitě je dobré zajít k lékaři. Zvláště, pokud se při močení objevuje třeba i velmi silné a nepříjemné pálení. Léčba zajistí, že bude vše v pořádku.

Hnědozelená

I tato barva rozhodně neukazuje na nic dobrého a nesvědčí o tom, že by ve vašem těle bylo něco v pořádku. Právě naopak. Velmi často může tato barva ukazovat na možná předávkování. A to buď různými doplňky stravy, ale třeba také různými léky. Zkuste snížit dávky, nebo je vysadit. Pokud se ani potom stav nezlepší, je na místě kontaktovat lékaře. Určitě je to známka zdravotního problému.

Červená

Úplně červená samozřejmě nebude, ale pokud bude načervenalá, nebo v ní uvidíte krev, rozhodně to je velký důvod jak být nejenom na pozoru, ale i důvod proč ihned zajít za lékařem. To, že ve vašem těle něco krvácí ukazuje na poměrně velký problém, který by se měl řešit co možná nejrychleji. Pokud se podíváme na několik nejznámějších příčin, tak je to třeba infekce močového měchýře, může se jednat o problémy s ledvinami, ale může jít třeba i o nádor.

Hnědá

Opět jedna z ne úplně přirozených barev, u které musíme jasně upozornit na to, že může signalizovat třeba problémy s játry, nebo také se žlučníkem. Pokud má právě vaše moč nádech hnědé barvy, je třeba navštívit lékaře velmi rychle, aby mohl problém diagnostikovat a okamžitě zahájit samotnou léčbu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]