Otravných bradavic se můžete zbavit bezbolestně za pomoci účinných přírodních prostředků. Zmizí i ty nejúpornější

Fotografie: Depositphotos

Objeví se jedna a zanedlouho nacházíte další a další. Bradavice se dokážou po těle množit velmi rychle. Zabránit jim v tom ale můžete pomocí některých potravin, říká lékař Gerhard Whitworth.

Bradavice jsou nezhoubné kožní výrůstky, za něž může lidský papilomavirus HPV. Nejčastěji se vyskytují na dlaních, prstech, obličeji, nohou a v oblasti genitálu. Přenáší se přímým kontaktem kůže. V místě, kde je kůže narušená, se dostanou do podkoží. Nejčastěji si tyto malé dárečky můžeme odnést z bazénu, veřejných sprch nebo sauny. Bradavice mohou mít inkubační dobu i několik měsíců. Jestliže vám znepříjemňují život, můžete vyzkoušet jeden z přírodních prostředků pro jejich odstranění.

Různé typy bradavic

Existují různé typy bradavic, které se liší odolností i místem výskytu. Nejčastější je bradavice pravá, která se objevuje převážně u lidí mladších 30 let. Ploché bradavice jsou vidět nejčastěji u dětí na obličeji a hřbetech rukou. Bradavice na chodidlech připomínají mozoly a bývají bolestivé při došlapu. V okolí úst, očí a na krku se nejčastěji nachází nitkovité bradavice. Jsou to výrazně vystupující výrůstky v barvě kůže.

Fotografie: Freepik

Kyselina salicylová v banánové slupce

Banán obsahuje kyselinu salicylovou, která se nachází v mnoha produktech dostupných v lékárnách. Oloupejte banán a vnitřní stranou banánové slupky potírejte bradavice několikrát denně. Můžete si obtočit i kus slupky okolo prstu, na němž se vám bradavice objevila. Nechte ji působit přes noc a pak tento proces opakujte několik nocí, než bradavice úplně nezmizí.

Rozdrťte si česnek

Česnek je domácím lékem používaným odpradávna k léčení kožních onemocnění a různých infekcí. Tato potravina je velmi účinná i v boji proti bradavicím. Rozdrťte stroužek česneku a smíchejte ho s trochou vody. Směs aplikujte na bradavici a nejlépe ji zalepte náplastí nebo převažte kouskem obvazu. Tuto proceduru opakujte po dobu přibližně tří týdnů.

Fotografie: Pexels

Jablečný ocet s vodou

Jablečný ocet má všestranné využití i díky přirozeným antimikrobiálním vlastnostem. Smíchejte ho s trochou vody, aby nedošlo k možnému podráždění kůže. Namočte do této směsi kousek bavlněné látky, přiložte ho na bradavici a nechte působit několik hodin. Neaplikujte na otevřené rány.

Ananas a ananasová šťáva

Pokud doma nemáte čerstvý ananas, dobře vám poslouží i ananasová šťáva. Ananas obsahuje látku zvanou bromelain, která je schopná ničit HPV viry. Je proto velmi vhodná pro léčbu bradavic. Šťávu můžete použít jako koupel, pokud se bradavice vyskytují na nohou. Namočte do ní bavlněný hadřík a přiložte ho na několik hodin na postižené místo, nebo na ni aplikujte přímo kousek čerstvého ananasu.

Fotografie: Pixabay

Vyzkoušejte pomerančovou kůru

Ačkoliv u tohoto ovoce prozatím nebyly vědecky potvrzeny žádné důkazy o jeho účincích, můžete v boji proti bradavicím vyzkoušet použití pomerančové kůry. Ukázalo se totiž, že přikládáním kůry na postižené místo může bradavice změnit barvu a postupně zmizet již po dvou týdnech.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]