Odstranit bradavici můžete léky nebo přírodními postupy. Je však nutné vědět, o jaký typ se jedná

Fotografie: Freepik

Bradavice nejsou nic příjemného. Svědí, bolí a nejsou vůbec hezké. Odstranit je můžete buď s pomocí lékaře anebo přírodní metodou.

Každý už asi zažil, jaké to je mít někde na těle bradavici. Tyto benigní kožní výrůstky se mohou objevit kdekoliv na těle. Někde jsou velmi nepříjemné. Třeba v podpaží, na nášlapných plochách nohou, ve tváři apod. Jde o dermatologický problém. Dá se léčit mastmi, vypálit dusíkem anebo využít přírodní metodu.

Jak vznikne bradavice

Neustále vás něco svědí a tahá v kůži? Navíc může kůžička vystupovat, a dokonce z ní trčet chloupky. Bradavice vzniká díky lidskému papilomaviru. Toto onemocnění infikuje kůži a dává za vznik oparům nebo právě bradavicím. Můžete se tím infikovat během sexuálních hrátek, klidně i v krytém bazénu anebo na jiných veřejných místech. Naštěstí existuje i přírodní metoda odstranění tohoto nepříjemného společníka, ale je potřeba ji několik dní dodržovat, a především znát druh dané bradavice. Příznaky nakažení se mohou objevit i teprve po několika měsících.

Fotografie: Freepik

Jak vypadá prevence před nákazou

Jak již bylo řečeno, nakazit se můžete i na běžných veřejných místech. Hlavně je to v saunách, vířivkách, koupalištích a krytých bazénech. Tyto místa jsou dosti vlhká, což tento vir má velmi rád. Jako prevence tedy slouží ochránit nohy. Ty se nejvíce dotýkají nebezpečných míst, kde hrozí potencionální nákaza. Choďte tedy v sandálech. Propuknutí hrozí hlavně jedincům se sníženou imunitou, na imunosupresivní léčbě a lidem d permanentním stresu.

Typy bradavic

Je mnoho vzhledů a druhů bradavic. Existují velmi známé genitální bradavice, ale také ploché, nitkovité, plantární a běžné.  

  • Běžné bradavice jsou tvrdé na dotek, mají nahnědlou barvu a vyskytují se hlavně na prstech rukou a nohou. Postihují převážně děti. Bradavice se může snadno roznést po okolí, a pak vypadá jako jedna veliká. Útvar se nazývá jako mateřská bradavice.
  • Ploché bradavice připomínají pihy. Jde o velmi drobné růžové tečky veliké cca 2 mm. Léčí se mastmi nebo perlením, což je elektrokoagulační technika. Vyskytují se hlavně na končetinách, prstech a čele.
  • Velmi bolestivé na dotek jsou plantární bradavice, které najdete na nohou. Ty odborníci vypalují dusíkem.
  • Bolestivé jsou i genitální bradavice, které trápí muže i ženy. Přenáší se pohlavním stykem a často u nich dochází k recidivitě. U žen mohou probudit i rakovinu. Ochranou proti nákaze je v tomto případě kondom.  

Léčba bradavic podle dermatologů

S bradavicí, zvláště u dětí, je vhodné navštívit alespoň praktického lékaře. Ten většinou prvně nechá pracovat imunitní systém. Stává se, že si s nimi poradí i bez léčby. Pokud by se tak nestalo, lékař většinou postižené místo potírá kyselinou salicylovou, která rozpouští keratin, obsažený v bradavici. A tím ji zahubí.

Fotografie: Freepik

U větších bradavic se používá vypalování dusíkem tedy kryoterapie a elektrokolagulace, při které se pracuje s elektrickým skalpelem. A nesmíme ani opomenout moderní řešení, jakým je laser na bázi oxidu uhličitého.

Přírodní prostředky a metody k léčbě bradavic

Každá nemoc má většinou více možností, jak ji léčit. A v případě bradavic to platí dvojnásob. Nemusíte hned utíkat k lékaři. V prvním výskytu bradavic si můžete zkusit pomoci radami našich babiček přírodní metodou. Za nich nebylo tolik možností a musely si umět poradit i bez doktora. Jejich metody jsou účinné, ale déle trvají. Neplatí to však u genitální bradavice. Tu je vždy nutné léčit léky.

A jaké jsou ony přírodní techniky? Jednou z nich je potírat si stroužkem česneku bradavici ráno a večer nebo totožně využít rostlinu s názvem vlaštovičník. K potírání plochých bradavic využijte i jablečný ocet, který svou kyselostí rozkládá tkáň. Plantární bradavice zase odstraníte, pokud budete bradavici 3 dny luhovat v teplé vodě s větším množstvím hrubé soli. Skvěle funguje i česnekový obklad. Česnek utřete, naneste a obvažte obvazem. Nechte přes noc působit. Ráno opláchněte. Všechny tyto metody klidně vyzkoušejte, ale pokud se nic nezmění, navštivte lékaře.

Zdroj: Doctissimo

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]