4 babské bylinné domácí přípravy, které zatočí s otravnými bradavicemi jednou provždy

Bradavice jsou nezhoubné výrůstky na kůži nebo na sliznici. Bývají zdraví neškodné a způsobují obvykle jen kosmetické problémy. Nejčastěji se vyskytují na rukou, mohou nebo v obličeji.

Kdo by si pohádkovou postavu čarodějnice nespojil s typickou bradavicí na jejím výrazném nose? Tyto kožní výrůstky ale dokážou potravit leckoho dalšího. Virus HPV, který bradavice způsobuje, je totiž přenosný pouhým dotykem a do podkoží může proniknout i drobným poraněním pokožky. Jakým způsobem je možné se nevzhledných bradavic zbavit?

Odstraňování bradavic

Při odstraňování bradavic postižená osoba nejspíš navštíví lékaře-dermatologa, který je může zmrazit, což se jeví jako nejúčinnější metoda. Používá se přitom tekutý dusík ve formě kryospreje, což se jeví jako nejbezpečnější vzhledem k nízkému riziku přenosu viru na jinou část těla. Dále se k odstraňování bradavic používají cytostatika, což jsou léčiva obsahující aktivní látky, které ničí chorobně se množící buňky, případně kyselina salicylová nebo kyselina mléčná. Vyzkoušet je ale možné i přírodní prostředky, které si připravíte doma.

Jablečný ocet jako účinný lék

Bradavice na rukou pomáhá léčit jablečný ocet. Dva díly jablečného octa se smíchají s jedním dílem vody. Do směsi se namočí vatový tampon, který se následně přiloží na bradavice a nechá se přes noc působit. Ocet by se nikdy neměl používat nezředěný, protože je kyselý a mohl by pokožku poškodit. Zároveň ho není vhodné dávat na otevřené rány.

Dobrým pomocníkem je česnek

Česnek se díky svým léčivým vlastnostem používá k zastavení plísňových, virových a bakteriálních infekcí. Bradavice pomáhá léčit česnekový extrakt, který se vyrobí z 1 stroužku česneku smíchaným s kapkou vody. Tím se získá pasta, jež se nanese na bradavici, překryje obvazem a nechá se přes noc působit. Mazání se opakuje pravidelně každý den po dobu 3 až 4 týdnů. Stejným způsobem lze využít šťávu z česneku.

Fotografie: Pixabay

Vitamín C, acylpyrin v boji proti bradavicím

Vitamín C stimuluje imunitu organismu a hojí rány. Lze ho použít také na léčbu bradavic. Tableta vitamínu C se rozdrtí a prášek se smíchá s kapkou vody na kaši, nanese na bradavice, přikryje obvazem a nechá se působit přes noc. Tento postup se opakuje tak dlouho, dokud bradavice nezmizí. Podobně lze postupovat s tabletou acylpyrinu, který obsahuje kyselinu salicylovou, jež se na odstraňování bradavic běžně používá.

Propolis s antimikrobiálními vlastnostmi

Tento produkt včelí práce obsahuje pyl, enzymy, včelí vosk a rostlinné látky, které mají antimikrobiální vlastnosti. Léčí akné, hojí rány a může se dávat i na bradavice, jež by měly působením propolisu časem zmizet. Aplikuje se obvykle dvě až tři kapky propolisu na bradavici, překryje obvazem a nechá se působit přes noc. Opakovat je možné denně.