Nejchutnější bramborová kaše dle starého německého receptu. Je mnohem lepší než ta česká díky tajné přísadě

bramborová kaše

Bramborová kaše zní jako zcela banální jídlo, jehož příprava je naprosto primitivní. Neplatí to však v případě, kdy potřebujete udělat opravdu dobrou i zdravou současně.

Říká se, že brambory nedají člověku zahynout. Dokud jsou, je nějaké jídlo. Dají se jíst samotné například se sýrem či tvarohem, stejně jako připravit na možná stovku způsobů. Opečené, jako bramborová kaše, šťouchané s cibuli a slaninou. Možností je opravdu dlouhá řada. Pravdou však je, že i tak banální pokrm, respektive příloha, jako je bramborová kaše, se dá udělat naprosto fantasticky, stejně jako příšerně. V čem tedy tkví tajemství té nejlepší a nejchutnější?

Přísady

  • 6 středních brambor
  • půl lžíce soli
  • 3 lžíce tučného másla
  • půl šálku horkého mléka
  • 2 polévkové lžíce zakysané smetany
  • sůl a pepř dle osobní chuti

Postup přípravy

Použijte brambory s červenou slupkou, protože nebudou nasávat moc vody. V zájmu snadnějšího zpracování suroviny je nakrájejte na větší kousky, pak dejte vařit se solí. Vidličkou zkontrolujte stav uvařenosti a dávejte pozor, abyste je nepřevařili. Slijte vodu, samotné brambory však ještě nechte v hrnci. Teplo jim totiž pomůže udržet tu správnou konzistenci.

bramborová roláda

Recept na bramborovou roládu z michelinské restaurace: Tajemstvím této delikatesy jsou levné ingredience

Přidejte k nim zakysanou smetanu a máslo, důkladně promíchejte. Poté zalijte horkým mlékem. Rozhodně nepoužívejte ani šlehač, ani mixér. Tím by vám vzniklo jen lepkavé pyré. Brambory proto rozdrťte pomocí nástrojů, které jsou k tomu určené.

Klíčový trik

Teď ale přijde něco dosti nečekaného, konkrétně zázvor. Ano, bramborovou kaši ochuťte právě tímto vynikajícím kořením. Ještě, než ji budete podávat, nechte kaši asi čtvrt hodiny odstát. Zázvor tak bude mít dost času ji skutečně dobře aromatizovat. Pak můžete bez potíží podávat jako přílohu. Už nejde o banální bramborovou kaši, ale něco mnohem osobitějšího.

Řízky kaše jídlo
Fotografie: Pixabay

Výlet do minulosti

První známý recept na tuto přílohu se nejspíš nalézá v kuchařce Umění vaření od Hannah Gasse z roku 1747. V popisu je požadováno uvaření brambor, jejich oloupání a poté rozmačkání. Následuje pečlivé smíchání s mlékem, máslem a špetkou soli. Velkým propagátorem kaše byl také Francouz Antoine-Augustin Parmentier. Během 18. století byl nucen žít v zajetí jen z brambor. Ty se však do té doby užívaly skoro výlučně ke krmení dobytka.

Panoval i názor, že u lidí způsobuje tato zelenina malomocenství. Francie tak v roce 1748 přijala zákaz jejich pěstování. Po propouštění v osvětě pokračoval, v roce 1772 tak dosáhl zrušení zákazu a zařazení brambor mezi jedlé potraviny.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*