Byli mladí a zamilovaní, ale on zničehonic zmizel. Na zprávy o něm čekala celý život, až se konečně dozvěděla pravdu

Fotografie: Depositphotos

Jako manželé strávili pouhý měsíc a půl, než je osud navždy rozdělil. Ona se ale nikdy nevzdala naděje na to, že zjistí, co se s jejím manželem stalo.

Nejhorší, co můžete ve vztahu zažít, je pocit nejistoty. Zejména pak takové, kdy se strachujete o zdraví svého partnera. Peggy a Billie Harrisovi se do sebe zamilovali takřka na první pohled. Jejich intenzivní, avšak příliš krátká romance se odehrála roku 1943. Vzali se krátce po svém seznámení a těšili se na společný život. Osud jim ale nepřál. Pouhý měsíc a půl po svatbě byl Billie povolán do války coby pilot. Ačkoliv se s Peggy snažil zůstat v kontaktu, jednoho dne se odmlčel a mlčet zůstal dlouhých 67 let.

Spojilo a rozdělilo je jejich zaměstnání

Peggy Harris (za svobodna Peggy Vernon, česky Petra) se narodila v roce 1920. Byla tak o dva roky starší než její manžel Billie, který se narodil roku 1922. Manželé se poprvé viděli na Letecké základně Altus v Oklahomě (Spojené státy americké), kam oba po ukončení střední školy nastoupili. Peggy pracovala jako technička elektroniky, Billie aspiroval na pilota. Mezi mladými lidmi takříkajíc přeskočila jiskra a oba věděli, že našli svoji spřízněnou duši.

Fotografie: Freepik

Krátce po jejich seznámení následovala svatba, kde si snoubenci slíbili věčnou a nehynoucí lásku. Ovšem místo plánování společné budoucnosti byli záhy nuceni se rozdělit. Billie byl povolán coby pilot do druhé světové války pouhých šest týdnů po jejich svatbě. Mladí manželé si slíbili, že zůstanou v kontaktu prostřednictvím dopisů, což se jim dařilo téměř jeden rok. Poté se Billie odmlčel a mlčel téměř sedmdesát let.

Náhlé přerušení konverzace nesla Peggy velmi těžce. Po nějaké době sice obdržela telegram, že její manžel padl, avšak společně s ním se k ní dostala řada rozporuplných informací. Když se Billie dále neozýval, Peggy se smířila s tím, že během nasazení ve válce zemřel. To ovšem neznamenalo, že na hledání rezignovala. Přála si moci se s ním alespoň naposledy rozloučit. Nakonec uspěla, ale až po dlouhých 67 letech, v roce 2012.

Po manželovi pátrala celý svůj život

Bohužel v dokumentech americké armády panoval značný nepořádek, proto nikdy nedostala uspokojivou odpověď na své otázky. Peggy se do pátrání po manželově osudu zabrala tak moc, že přestala žít svůj život – již se nikdy znovu neprovdala a nevychovala ani jedno dítě. Kdo ví, jakým směrem by se její osud dál ubíral, kdyby nebylo Billieho bratrance Altona Harveyho. Ten se jako zázrakem dostal k Billieho vojenským záznamům, z nichž vyčetl, že muž opravdu v roce 1944 padl.

Fotografie: Pixabay

Ihned, jak tuto informaci v roce 2012 získali, vypravili se s Peggy do francouzského městečka Les Ventes, u něhož Billieho život vyhasl. Od místních obyvatel se však dozvěděli šokující skutečnosti. Billie zemřel jako hrdina a městečko ctí jeho památku třikrát do roka.

Dokonce po něm pojmenovali i ulici – nese název „Place Billie D. Harris Aviateur Américain – 1922–1944“. Jak Billie zemřel, Peggy ozřejmil tehdy jednadevadesátiletý Guy S., který byl posledním žijícím svědkem jeho hrdinského činu.

Fotografie: Unsplash

Billie se dostal do nepřátelské palby a jeho letoun byl sestřelen. Téměř neovladatelný stroj se řítil smrtící rychlostí přímo na francouzské městečko. Billie se však nevzdal a z posledních sil stočil letadlo stranou a havaroval v nedalekém lese. Místní obyvatelé si Billieho oběti vysoce cení a nikdy si ji nepřestali připomínat a ctít jeho památku.

Amerického pilota nejprve pohřbili na tamním hřbitově, později bylo jeho tělo přesunuto na americký hřbitov v Normandii. Když se Peggy po dlouhých letech dozvěděla pravdu o manželově osudu, neubránila se slzám, avšak došla vnitřního klidu.

Zdroj: YouTube / CBS News

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]