Všimli jste si na své kůži malých červených skvrn? Okamžitě jednejte, značí vážný zdravotní problém

Fotografie: Canva

Možná už jste si někdy všimli toho, že se vám na kůži objevila zvláštní červená skvrnka, něco jako znaménko. Nyní už budete vědět, o co se jedná.

Slyšeli jste někdy o něčem jako senilní angiomy? Pokud ne, můžete si být zcela jistí tím, že už jste je viděli. Senilní hemangiomy jsou třešňové nebo červené hrudky na kůži, které obsahují abnormální proliferaci krevních cév. Také se jim říká De Morganovy příznaky podle britského chirurga Campbella De Morgana z 19. století, který je jako první popsal. Jejich výskyt se zvyšuje věkem.

Jak tyto angiomy vypadají

Jsou to třešňové, červené a fialové hrbolky, které se objevují na trupu, rukou, pažích, nohou, obličeji, pokožce hlavy a krku. Ty, které se ještě vyvíjí, jsou většinou velké jako špendlíková hlavička. Obvykle o nich vlastně ani nevíte, protože nijak nebolí a ani nezavazí. Nejspíš každý člověk na svém těle takovou tečku najde.

I přes to, že jsou neškodné, je třeba je kontrolovat. Pokud změní tvar, barvu nebo začnou svědět, okamžitě se poraďte se svým lékařem. Přítomnost těchto shluků krevních cév je obvykle dědičná a často se projevuje ve věku nad 30 let. Jejich počet se často zvyšuje s věkem člověka. Hrbolky jsou obvykle červené, ale mohou být také namodralé nebo fialové.

Jak vlastně vznikají

Existují dva důvody pro vznik senilních angiomů: tvorba nových krevních cév z již existujících cév nebo tvorba zcela nových cév. Tyto hemangiomy jsou benigní, neznamenají rakovinu ani jiná onemocnění. Nesmí se ale zaměňovat s hvězdicovými hemangiomy, které se vyskytují hluboko pod kůží a jsou viditelné pouze jednotlivé cévky na povrchu kůže. Jejich přítomnost totiž může být známkou onemocnění jater.

Fotografie: Canva

Jejich odstranění

Pokud se těchto červených skvrn chcete zbavit, existují dva způsoby, které vám pomohou. První metodou je elektrokoagulace, což je odstranění pomocí malé sondy. Pamatujte ale na to, že tato metoda může způsobit jizvy. Další metodou odstranění je pulzní laser, ten vaši kůži nepoškozuje. Nejpřirozenější metodou odstranění těchto skvrn je použití jablečného octa.