Meditovat nemusíte jen se zkříženýma nohama a prozpěvovat om

Mnoho lidí má k meditaci averzi, protože si myslí, že to znamená sedět se zkříženýma nohama a prozpěvovat „om“. Pravdou je, že meditovat lze mnoha různými způsoby. Neexistuje pouze jeden typ meditace. Pokud máte ve svém životě hodně stresu, což je dnes běžné, můžete z meditací těžit.

Určitě se jich nezříkejte jen proto, že se nedokážete ztotožnit s tím, co všichni ohledně meditací popisují. Každý člověk je jiný, platí na něj jiné zákony a prožívá vše rozdílně. Při meditacích můžete ležet, sedět na podlaze nebo v pohodlném křesle. Můžete dokonce stát a pohupovat se v rytmu hudby, jak si vaše tělo žádá, jak to cítí. Jako strom ve větru.

Mimo různých pozic si lze meditaci zpříjemnit pomocí svíček, květin a čímkoliv, co je vám příjemné. Meditovat můžete doma, ale i venku, třeba na louce či pod stromem. Důležité je naučit se jakoby by na chvíli opustit tento svět a ponořit se do toho vlastního, vygumovat všechny starosti a aspoň chvíli nic neřešit a užívat si pouhé bytí. A je úplně jedno, zda dáte přednost hudbě nebo naprostému tichu. Neřiďte se žádnými pravidly, které vás budou k něčemu poutat nebo říkat, že jen to ono je to pravé ořechové a správné.

Začněte dělat to, co je vám příjemné, jak se cítíte nejlépe. Něco, při čem se dokážete uvolnit, zpomalit, nechat vše plynout. Protože přesně to je cílem. Můžete se soustředit na svůj dech nebo si v duchu či polohlasně opakovat nějaké mantry, prozpěvovat – je to jen na vás.

Cílem meditace je zlepšení koncentrace a ztišení mysli, která má neustálou potřebu něco řešit. Meditace je vlastně cesta do našeho nitra, k poznání sebe sama. Pomocí meditace objevíte krásu tiché mysli a mírem naplněné srdce. Aby byla meditace účinná a mohla obohatit váš život, je potřeba ji provádět pravidelně, ideálně jednou až dvakrát denně.

Jak meditovat různými způsoby

  • Meditovat lze i při chůzi, není nutné sedět ve strnulé poloze – udělejte si procházku přírodou, báječně to vyčistí hlavu

  • Dokonce i tanec je dobrým způsobem, jak meditovat

  • Meditovat lze i při cvičení: jóga, tai-chi, čchi-kung (každý opakující se pohyb se provádí pomalým a stabilním tempem, a právě z tohoto důvodu je to úžasná forma meditace)

Jak meditovat

  • Najděte si své místo a udělejte si čas

  • Vyberte si jakoukoliv pozici, která je vám příjemná – případně činnost

  • Pohodlně se oblékněte, žádné škrábavé a škrtící oblečení

  • Nelámejte si hlavu s tím, jak meditovat – prostě začněte

  • Zbytečně se do ničeho netlačte, zpočátku postačí i dvě minuty

  • Pusťte si hudbu nebo zapalte vonné svíce – cokoliv, co vám pomůže se více uvolit

  • Usmívejte se a pozorujte své tělo, užívejte si to

Fotografie: Pixabay