Za tyto gramofonové desky vám sběratelé ochotně zaplatí desítky tisíc korun. Vlastní je spousta lidí

Fotografie: Depositphotos

Lidé se vrací k hudbě na vinylových deskách. Za některé staré desky se však plácnou přes kapsu. Podívejte se na nejdražší vinyly všech dob.

Vinylové desky se v posledních letech opět vrací na výsluní. Počty prodaných kusů se zvyšují i v České republice. Desky však nejsou jen nosičem, na kterém si poslechnete své oblíbené skladby, ale jejich sbírání se stalo pro mnoho lidí celoživotní vášní. Sběratelé jsou tak ochotni zaplatit nemalé částky za některé singly a alba. Podívejte se na ty nejvzácnější a nejdražší kousky, jež by chtěl mít ve své sbírce každý.

Zbylo jen pár kopií známého singlu od Sex Pistols

O ceně desky rozhoduje především její vzácnost. Ta se odvíjí od počtu vydaných kusů. Cenu také ovlivňuje celkový stav nebo příběh, jenž za konkrétním kouskem stojí. Jak uvádí Novinky podle žebříčku časopisu Record Collector, je nejvzácnějším singlem píseň God Save the Queen od Sex Pistols. Ta byla vydána společností A Records. Než však putovala do prodeje, rozhodla se společnost všechny desky zničit. Zbylo jen pár kopií, které mají dnes hodnotu kolem 220 000 Kč.

Špici tohoto žebříčku obsazují především singly od Beatles nebo Rolling Stones. Za první vydání singlu Please Please Me od Beatles tak sběratelé zaplatí okolo 100 000 Kč. Deska Rolling Stones z roku 1964 se pak dá prodat za 30 000 Kč. Existují však také vinyly, jejichž cena atakuje astronomické částky. Jsou totiž jediné svého druhu.

Za pár korun si koupila zdánlivě obyčejnou vázu. O pár měsíců později při návštěvě muzea jí spadla brada

Za podepsanou desku dal sběratel 20 milionů

K nejdražším vinylům patří také ten se singlem That’ll Be The Day od The Quarrymen (předchůdci Beatles). Jedinou kopii vlastní Paul McCartney a její cena se odhaduje na 4,2 milionů korun. Podle webu MarthaStewart byl v roce 2020 ochoten ze své kapsy vytáhnout jeden sběratel přes 20 milionů korun za singl Double Fantasy od Johna Lennona. Jednalo se o kopii, již Lennon podepsal jednomu ze svých fanoušků, Marku Davidu Chapmanovi, který ho později zavraždil.

gramofon
Fotografie: Freepik

Vůbec první kopie The White Album od Beatles, kterou měl více než 50 let ve vlastnictví Ringo Starr, se v roce 2015 prodala v aukci za více než 18 milionů korun. Za 7 milionů korun se také prodala vůbec první nahrávka Elvise Presleyho, album My Happiness. Někteří lidé prochází gramofonové desky v bazarech a hledají vzácnější kousky, jež by mohli výhodně prodat. Na SvětěKreativity jsme psali o ženě, která mezi hromadou desek našla poklad. Nahrávka od Beatles se prodala za 125 000 Kč.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*