Za socialismu byly v téměř každé domácnosti: Staré popelníky se dnes prodávají za tisíce korun

Fotografie: Sevela.p / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Kdysi zdobily každý obývák, dnes stojí tisíce. Barevné skleněné popelníky z Československa se vrací do hledáčku sběratelů.

Na první pohled vypadají jako obyčejná vzpomínka na dobu, kdy se kouřilo téměř všude. Barevné skleněné popelníky zdobily konferenční stolky v panelácích, kanceláře i chaty a většina lidí jim nepřikládala žádnou zvláštní hodnotu. Dnes je ale situace úplně jiná. Některé kusy z období socialismu se staly vyhledávanými sběratelskými předměty a jejich cena může překvapit i majitele, kteří je dosud schovávali jen někde ve sklepě nebo kredenci.

Popelníky z dob socialismu

Za vysokými cenami stojí především práce významných československých sklářských výtvarníků. Mezi nejznámější patří Miloslav Klinger, jehož tvorba je dodnes ceněna nejen u nás, ale i v zahraničí. Umělec většinu své kariéry spojil se sklárnami v Železném Brodě, kde vznikaly lisované i foukané výrobky s typickými organickými tvary a výraznými barvami. A přestože byly jeho návrhy vyráběny sériově a dostaly se do běžných domácností, zájem o československý design z 50., 60. a 70. let jejich hodnotu výrazně zvýšil.

Staré skleničky dnes mají hodnotu v řádech statisíců: O výrobky českých sklářů je velký zájem

Důkazem jsou současné ceny na zahraničních aukcích. Klingerovy skleněné popelníky se třeba na Aukru prodávají za několik stovek až tisíc korun. Ještě vyšších částek dosahují některé jeho vázy nebo dekorativní mísy, které mohou stát i deset tisíc korun. A skleněné plastiky se nedávno prodaly v aukční galerii Platýz za částky kolem 20 tisíc. Znalci totiž neoceňují jen samotný předmět, ale především autora návrhu. A navíc popelníky, natož neobvyklé, se dnes už příliš nevyrábí, protože kouření čím dál víc ustupuje.

Takže pokud při úklidu narazíte na těžký barevný popelník s neobvyklým tvarem, rozhodně se ho nevyplatí hned vyhodit nebo používat v pergole. Největší hodnotu nicméně mají zachovalé kusy bez prasklin a odštípnutí, ideálně s původní etiketou nebo doložitelným původem. Prodáte samozřejmě i poškozené kousky, jen za ně nebude takové jmění. Na SvětěKreativity jsme také psali o vzácných starých vázách.

Zdroj: Autorský text redakce SvětKreativity.cz na základě veřejně dostupných informací z webu MiroslavKlinger, Aukro, GaleriePlatýz

 

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*