Brzy bude vše v České republice pokryté žlutým „prachem“. Připravte se na invazi

Fotografie: Depositphotos

Brzy budou ulice, chodníky, auta i balkony pokryty vrstvou žlutého „prachu“. Nebude to ale písek ze Sahary ani prach ze silnice.

Do Česka snad nadobro dorazilo jaro, a to znamená, že se musíme připravit na pyl v obrovském množství. Lesníci z lesního revíru zveřejnili na sociálních sítích příspěvek, že nás čeká invaze žlutého „prachu”, jelikož borovice budou brzy v plném květu. Připravte se tedy na invazi žlutého prachu. Nebude to písek ze Sahary ani prach ze silnic, ale pyl z kvetoucích samčích květenství.

Borovice začne intenzivně kvést

Borovice je jednou z nejoblíbenějších dřevin, které se vyskytují v České republice. Její pyl se produkuje v obrovském množství a dosahuje velmi vysokých koncentrací v atmosféře. Kvetení obvykle začíná v polovině května a pokračuje až do poloviny června.

Po deštích v průběhu pylové sezóny jsou viditelné žluté nánosy, které tvoří převážně pyl borovice. Je vidět doslova všude. Usazuje se na autech, střechách budov, balkonech, terasách a kalužích.

Nepříjemná zpráva pro alergiky

Pyl z borovic obsahuje alergenní látky, které mohou vyvolávat alergické reakce u náchylných jedinců. Když se tento pyl dostane do ovzduší, může být inhalován lidmi a způsobit symptomy jako rýma, svědění očí, kýchání a kašel. Pro alergiky může být tento pyl nepříjemný a obtěžující.

Je důležité, aby alergici udržovali své okolí čisté a minimalizovali expozici pylu. Doporučuje se pravidelné větrání domů, používání klimatizace se systémem filtrace, vyhýbání se venkovním aktivitám v době vysoké koncentrace pylu a používání ochranných pomůcek, jako jsou respirátory nebo sluneční brýle. V některých případech mohou léky na předpis nebo přípravky proti alergiím pomoci zmírnit symptomy. Je vhodné konzultovat s lékařem, který může doporučit nejlepší možnosti léčby pro konkrétní situaci.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*