Ukázkově čistá trouba díky domácí směsi ze 4 věcí: Vlažná voda, ocet, citron a saponát na nádobí

Fotografie: SvětKreativity

Úklid domu – aspoň v určité míře – provádíme každý týden. Čištění trouby ovšem velmi rádi odkládáme. Hlavně proto, že obvykle jde o jednu z nejtěžších činností v kuchyni.

Zatímco okolní úklid jde poměrně snadno, u trouby se zpravidla zaseknete hlavně kvůli náročnému drhnutí. Můžete přitom použít hned několik metod. Každý supermarket vám samozřejmě nabídne dostatek možností v různých cenových relacích. Stejně tak se ale můžete spolehnout na čistě domácí a neagresivní suroviny. Z nich se dá snadno vyrobit směs, kterou použijete nejen na troubu. Jeden by někdy nevěřil, co všechno se mu doma skrývá.

Výhoda domácích receptů

Úklid domácnosti se dá provést se samostatnými surovinami, které často zabírají naprosto perfektně. Jejich hlavní výhodou je kromě finanční úspory také zdravotní nezávadnost. Navíc je jejich efekt minimálně srovnatelný s tím, co lze koupit. Obvykle je ale ještě lepší. Vypátrali jsme proto směs, která má 100% účinnost. Soudíme z osobní zkušenosti, kdy jsme test provedli na třech redakčních troubách.

Budete potřebovat

  • 12,8 dl vlažné vody,
  • 2,25 dl octa,
  • 1,1 dl citronové šťávy, lze ale použít i „citronek“, tedy extrakt,
  • 4 polévkové lžíce saponátu na nádobí.

Jak s nimi postupovat?

Všechny uvedené přísady smíchejte dohromady a jednoduše je nalijte do rozprašovače. Jakmile se trochu usadí, nezbývá než vzniklý roztok nastříkat do trouby. Nechte ho chvíli odležet a působit, pak ho jen setřete. A jak můžete vidět ze záběrů, opravdu to funguje. Uživatelé na Facebooku se podělili o vlastní výsledky použití tohoto receptu. Záběry nádherně čisté trouby se pak šířily internetem doslova jako lavina. Pak se k němu uchýlilo ještě více lidí.

Trocha automatizace

Chcete-li něco možná ještě lepšího, připravte si zapékací misku, tabletu do myčky a vroucí vodu. Tento recept má obrovskou výhodu v tom, že do značné míry působí automaticky. Do této misky nebo jakékoli nádoby, která vydrží var, vložte tabletu do myčky a dejte ji do trouby. Pak tabletu zalijte vroucí vodou, troubu zavřete a nechte působit. V čem je kouzlo, jež vám ušetří spoustu dodatečné fyzické námahy?

Tablety do myčky jsou navrženy pro očistu povrchu při vysokých teplotách. Při zalití vroucí vodou se složky dostanou do páry a ta se usadí na stěnách trouby. Vše zkontrolujte tak za 30 minut. S trochou štěstí najdete složky tablety na stěnách a půjde je jen otřít. Pára se však možná nedostane do všech zákoutí, případně nebude stačit na všechno. Rozhodně vám ale tento postup ušetří spoustu náročného drhnutí. V případě potřeby se nebojte ho opakovat.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]