Do každé moderní kuchyně patří digestoř. Ta pomáhá udržovat prostor kolem sporáku bez par. Stejně tak čistí vzduch. Je třeba čistit také ji.
Digestoř je skvělým pomocníkem, který odsává spaliny a výpary při vaření pokrmů a absorbuje mastnotu. Všechno výše zmíněné pohlcují filtry, kde ulpívá velké množství tuku. Pak se její práce značně komplikuje. Je tedy potřeba se o digestoř náležitě starat a čas od času ji vyčistit. A to nejen pouhým otřením prachu na povrchu, ale také uvnitř. Čištění je poměrně jednoduché.
Potřebujete velký hrnec na vaření
Vezměte ten největší hrnec, který doma máte a dejte do něj vařit vodu. Poté postupně přidávejte sklenici jedlé sody. Je však třeba ji do vody vzhledem k chemické reakci sypat opravdu pomalu a opatrně, aby vám voda se sodou neutekla mimo hrnec.
Poté vyndejte z digestoře filtrační mřížku a dejte ji do vařící vody se sodou vyvařit na pět minut. V případě, že nemáte dostatečně hluboký a široký hrnec, můžete mřížku nejprve vyvařit z jedné a následné z druhé strany.
Čistou mřížku po vyvaření vložte do mýdlového roztoku. Následně vyndejte a bez jakéhokoli oplachování čistou vodou nebo otírání nechte usušit.
Mýdlový film nedovolí mastnotám dále ulpívat na povrchu síťoviny a vy příště nebudete muset filtr digestoře čistit tak brzy. Tato metoda je opravdu jednoduchá a nepotřebujete k ní nic, co byste neměli doma. Navíc není ani fyzicky namáhavá a hravě ji zvládne opravdu každý.
Využít můžete i kyselinu citronovou
Pokud doma nemáte jedlou sodu a vaše digestoř už nutně potřebuje lázeň, nezoufejte. Využít můžete také další suroviny. Skvělým ekologickým čisticím pomocníkem je také kyselina citronová.
Skvěle vám bude fungovat, pokud ji použijete společně se solí. Na pět litrů vody je vhodné použít dvacet lžic kyseliny citronové a 15 lžic soli. Mřížku byste v tomto roztoku měli nechat asi 15 minut a poté pokračovat stejně jako v případě jedlé sody.
Další možností, jak vyčistit filtr digestoře, je vložení do myčky na nádobí. Také v tomto případě získáte dokonale čistý filtr bez práce. Do myčky však společně s filtrem v žádném případě nedávejte nádobí.
Po umytí je vhodné usušit mřížku v elektrické troubě na teplotu 100 stupňů. V troubě sušte deset minut. Myslete na to, že filtr je vhodné čistit asi jednou za čtvrt roku a zhruba jednou za rok až dva byste měli pořídit nový filtr.
Zdroj: Goodhousekeeping