Vyčistit mřížku digestoře od starých nečistot a mastnoty je s tímto návodem hračka. Stačí jen pár minut času

Fotografie: iStock

Upřímně, do umývání opravdu velmi zanesené digestoře se většinou nikomu nechce. Šikovná metoda čištění však práci usnadní a výrazně zkrátí čas, který je třeba této činnosti věnovat.

Digestoř je nezbytným spotřebičem v kuchyni. Zachytává veškeré páry a mastnotu, které vznikají při přípravě jídel. Pomáhá nám tedy, aby okolí sporáku nebylo brzy zažloutlé a plné mastných skvrn. O to špinavější však bývá právě digestoř – a především odsávací mřížka. Pokud ji neumýváme opravdu pravidelně, mastný povlak se na ní vytvoří za poměrně krátkou dobu a je pak skutečným oříškem jej odstranit. Jak tedy vyčistit digestoř rychle a bez větší námahy.

Prostředky z běžných surovin

Připravte si jedlou sodu, bílý ocet, dětský olej, čistou houbičku a hadr. Sporák nebo varnou desku zakryjte utěrkou, ať pak nemusíte čistit nakapané skvrny. Pokud to jde, vyjměte z digestoře odsávací mřížku a tu ve dřezu nebo na starém plechu namočte do horké jarové vody. Nechte minimálně deset minut odmočit, čím déle tím snadněji půjde mastnota dolů.

Poté si připravte pastu ze lžíce jedlé sody. Tu pouze zakápněte horkou vodou. Jedlou sodu v pastovité konzistenci pak nanášejte starým zubním kartáčkem na mřížku a vydrhněte zbytky skvrn. Zubní kartáček se dostane i do šatně přístupných míst. Poté opláchněte jarovou vodou a nechte oschnout.

Postup čištění

Samotnou digestoř namydlete jemným kartáčkem. Buď použijte jar a kartáčkem z něj na povrchu vytvořte pěnu nebo použijte běžné mýdlo. Nechte chvíli působit a setřete hadříkem nebo papírovou utěrkou. Pokud je to nutné, proces opakujte. Mastný povlak by měl jít bez problémů dolů. Na odolné skvrny pak použijte pastu z jedlé sody.

Fotografie: Freepik

Jakmile je digestoř čistá, tak především u těch nerezových použijte na ošetření bílý ocet. Naneste jej na hadřík a přejeďte jím celý povrch digestoře. Ocet dodá nerezu ztracený lesk a ten bude opět zářit novotou. Pro ještě větší lesk můžete použít i dětský olejíček, který v tenké vrstvě na povrchu rozleštíte. Vraťte zpět osušenou mřížku a je hotovo.

Chemické čištění

Pokud je mřížka opravdu silně zanesená mastnotou, možná nebude jedlá soda stačit a budete se na ni muset vrhnout s chemií. Kupte tedy odstraňovač mastnoty na grily a trouby. Ten většinou velmi dobře zabírá. Překvapivě fungují i přípravky na bázi hydroxidu sodného pro čištění odpadních potrubí. Ty rozpustí opravdu všechnu odolnou mastnotu a špínu.

Musíte-li opravdu sáhnout po takto agresivní chemii, nezapomeňte na bezpečnost při práci. Používejte rukavice a mřížku namáčejte ideálně ve venkovních prostorech. Výpary z těchto produktů jsou štiplavé a mohou podráždit dýchací cesty. Také si vždy chraňte oči pracovními brýlemi.

Zdroje: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]