Citronová kůra rozhodně nepatří do koše. Její využití v domácnosti vás zaručeně dostane

Fotografie: Depositphotos

Citrony byly vždycky super ovoce pro svou praktičnost. Taková jablka v domácnosti nepotřebujete každý den, ale citrony na dochucení čaje či salátu už ano.

Pokud byste měli jmenovat jedno ovoce, které oproti ostatním vyniká, odpovědí by byl nejspíše citron. Proč? Má kyselou chuť, je přirozenou voňavkou a taky je bohatý na flavonoidy, tyto věci můžete málokdy říct i o ostatních kusech ovoce. A to mnoho lidí, že se neomezuje jen na kulinářské projekty, například jeho kůra má těch využití o mnoho víc. Níže máte deset z nich.

Čištění hrnců a pánví nebylo jednodušší

Citronovou kůru oceníte hlavně v momentě, kdy se vám k pánvi připečou zbytky tuku či jiná špína a odolná mastnota. Jednoduše vám stačí kůru od citronu mírně naškrábat a následně pořádně vetřít na postižená místa. Nechejte působit jednu minutu, umyjte nádobí jako obvykle a následně se můžete kochat tím, jak se mu navrátil lesk.

Fotografie: Freepik

Nerezový dřez kůrou také nepohrdne

Když to jde s pánví, proč by to nešlo s nerezovým dřezem? K jeho dezinfekci a vyčištění je citronová kůra jako dělaná. Je totiž šetrná a dala by se nazvat přírodním antiseptikem, což znamená, že je protimikrobiální  a zabraňuje vzniku infekce či hniloby. I vašemu dřezu tedy zaručí bezpečí a opět vám jen stačí dřez s kůrou potřít.

Odstraňte veškeré odolné skvrny

Citronovou kůru můžete použít i proti odolným skvrnám, což vás asi nepřekvapuje. Pokud například potřebujete vybělit nějaký oděv, Stačí ručníky, trika či prostěradla namočit do umyvadla, které naplníte horkou vodou a trochou citronové kůry. Udělejte to cca 20 minut před tím, než oděv vytáhnete a vložíte do pračky. Skvělá vůně zaručena.

Fotografie: Freepik

I na měděné předměty má použití

Z předchozích příkladů již nejspíše vyplynulo, že citronová kůra je velmi účinná v oblasti čištění a lesku snad čehokoliv. Ani měď není v tomto případě výjimkou. Smíchejte nastrouhanou citronovou kůru, pár kapek šťávy z citronu a trochu jedlé sody. Vznikne vám taková pasta, kterou naneste na měď a nechejte působit okolo pár minut. Otřete ji hadříkem a opláchněte vlažnou vodou.

Nepříjemné pachy z ledničky již nebudou problém

Není nic horšího, než když chcete připravit lahodný pokrm a má to být uděláno ze surovin, které leží v zapáchající lednici. To pak každého přejde chuť. Naštěstí zde jsou citrony, konkrétně jejich kůra, která v provonění bude 100% úspěšná. Do rohů zařízení nastrouhejte trochu kůry, nakapejte minimální množství šťávy a po týdnu uvidíte změnu.

Fotografie: Freepik

Dezinfikuje i záchodové prkénko

Citronová kůra má velkou výhodu v tom, že má antibakteriální vlastnosti. Může tedy zabíjet choroboplodné zárodky, které by v opačném případě dokázaly napáchat velkou paseku. A právě prkénko je místem, které je pro ně vyloženě ideální, jelikož je většinou bez přístupu světla a skoro pořád je vlhké. Potřete jej kůrou, následně octem a smyjte.

Levně provoní celý váš domov

Možná byste ocenili provonění vašeho interiéru, ale nejste zrovna dvakrát velký fanda umělých sprejů, jejichž vůně je dost těžká a které navíc nejsou zrovna dvakrát nejlevnější. Pokud ovšem do několika rohů každé místnosti umístíte zavařovací sklenice naplněné citronovou kůrou, dodáte svému obydlí větší svěžest a to zcela přirozeně. Pokud ji zakápnete pár kapkami esenciálního oleje, máte naprosto vyhráno.

Fotografie: Freepik

Ovoce a zelenina už vám nezhnědnou

Jestliže chcete zachovat čerstvost svého ovoce a zeleniny, není nic lepšího, než na to použít citronovou kůru. Než všechny kusy vložíte do lednice, potřete je citronovou kůrou a v případě potřeby i zalijte citronovou šťávou. Už se tak nebudete muset bát, že by vám vaše potraviny nehezky zhnědly.

Koupelna vám za kůru poděkuje

Zvláště koupelnové obklady jsou náchylné na to, aby se časem zašpinily a vzhled celé koupelny znehodnotily. Pokud si ale připravíte čistící prostředek z citronové kůry a bílého octa, koupelnu tím nejen dezinfikujete, ale prozáříte i všechny vaše dlaždice. Vezměte si kvalitní hadřík z mikrovlákna a do vzniklé směsi jej namočte. Vše s ním pravidelně alespoň jednou týdně utírejte a výsledkem budete nadšeni.

Fotografie: Freepik

I v oblasti otravného hmyzu pomůže

Věděli jste, že citron se dá považovat za přírodní repelent? Jen si schválně někdy kupte náramek proti komárům a klíšťatům, jehož vůně je hlavně citronová. Jeho kůra tedy přirozeně ochrání vaše rostliny a interiér před nežádoucím hmyzem. Prostě ji nastrouhejte strategicky na místa v domě tak, abyste jej celý pokryly jejími ochrannými schopnostmi.

Zdroj: Goodhousekeeping