ČNB vydala novou minci k 200. výročí založení české spořitelny. Stojí více, než je její nominální hodnota

Fotografie: 01x07x2022000 / Public domain

Česká národní banka vydala první letošní pamětní minci. Je jí stříbrná mince s nominální hodnotou 200 Kč.

Sběratelé mincí mají důvod k radosti. Svou pozornost mohou zaměřit na novou stříbrnou minci, která rozšíří jejich sbírku vzácných kousků. Česká národní banka vydala dne 12. února svou první pamětní minci pro rok 2025. Jedná se o stříbrnou minci nominální hodnoty 200 Kč, jejíž pořízení vás však bude stát mnohem více. Kousek byl vyražen k 200. výročí založení české spořitelny Bömische Sparkasse.

Dokonalé ztvárnění symbolů spořitelny

Design pamětní stříbrné mince prošel uměleckou soutěží a jeho autorem je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho návrh byl vybrán jako výherní především z důvodu dokonalého ztvárnění symbolů spořitelny. „Spořitelny jsou nedílnou součástí české hospodářské historie už od svého vzniku v roce 1825. Jako první spořitelna v Čechách stála Böhmische Sparkasse u zrodu tradice podpory drobných střadatelů a budování finanční stability obyvatel. Pamětní mincí ČNB těmto hodnotám vzdává hold,“ jak cituje ČNB jednu ze členek bankovní rady Karinu Kubelkovou.

Lícní strana mince je koláží 3 důležitých motivů – fragmentu bankovky Privilegované rakouské národní banky 50 zlatých z roku 1825, emblému s postavou sv. Václava a nápisem Česká spořitelna v Praze a fragmentu výroční zprávy Bömische Sparkasse. Na rubu si pak můžete prohlédnout část budovy České spořitelny na Národní třídě a prvky vkladních knížek. Nesmí chybět ani včela, symbol spoření, vzájemnosti a pilné a poctivé práce, jak uvádí Novinky.

Cena vzácné dvacetikoruny se pohybuje kolem 120 000 Kč. Chybí na ní státní znak a rok vydání

Jaká je hodnota pamětní mince

Pokud vás napadla otázka, jestli s takovouto mincí můžete platit, odpovědí je, že v podstatě ano. Ale je třeba pamatovat, že proděláte. Nominální hodnota stříbrné mince totiž není stejná jako její prodejní cena. Za minci vám bude vyplacena její nominální hodnota, tedy 200 Kč, ale její pořizovací cena odpovídá ceně stříbra.

Když k tomu připočtete náklady na výrobu, distribuci a také DPH, pohybujete se kolem prodejní ceny přes 800 Kč. Nejen pamětní mince mohou mít vyšší cenu, než je jejich nominální hodnota. Na SvětěKreativity jsme již zmiňovali, jaké vzácné mince se mohou vyskytovat ve vaší peněžence. Mohli byste za ně získat pořádný balík.

Zdroj: ČNB, Novinky

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*