Co všechno se mohou naučit děti od dědečka a babičky?

Babičky a dědečkové jsou vlastně takovými druhými rodiči, kteří již mají životní zkušenosti, a tudíž přistupují k výchově vnoučat zcela rozdílně. Někdy si člověk říká, kéž by měl ve 20 či 30 letech takový rozhled, duševní klid, vyrovnanost a uspořádané priority, jako mají babičky a dědečkové. Jenže tomu tak není.

Mladé a fyzicky silné tělo – nezkušený člověk. Opotřebované tělo, ale moudrý přístup k životu. Ve prospěch dětí je mnohdy moc dobře, když tráví dostatek času s dědou či babičkou. Co vše se od nich mohou naučit?

Moudrost

Vnoučátka se mohou na babičku či dědečka obrátit s různými otázkami a je více než jasné, že člověk obitý a zkušený životem poskytne moudrou radu. Ne vždy to tak musí být, ale ve většině případů tomu tak skutečně je.

Informace o rodině a historie

Děti se někdy vyptávají – a babi, jaká byla tvoje maminka a tatínek? A babi… A babička nebo dědeček vyprávějí. Děti to milují a naslouchají. Je to lepší než pohádka, protože je to tak opravdové. Až děti povyrostou, vědí, jaké měli předky a kam až sahají rodinné kořeny. Cítí se být součástí té velké a úžasné rodiny. Což je pro dítě velmi důležité – pocit, že někam patří.

Humor

Součástí vyrůstání je i různé škádlení, a to prarodiče někdy dělají. A naopak někdy si zase vnoučátka dělají šprťouchlata z babičky. Je to skvělý způsob, jak navodit příjemnou atmosféru a poznat, jak na některé věci děti reagují. Dědečkové zase vyprávějí vtipy a legrační příhody. S babičkou a dědou je vždy legrace. A dobrá nálada je určitě ku prospěchu všech.

Ruční práce

Od babičky a dědečka se mohou děti naučit spoustu praktických fíglů a mnoho ručních prací. Ať už jde o vyšívání, háčkování anebo jak uchopit kladívko. Tudíž se mohou děti naučit spoustu dovedností.

Naslouchání

Malé děti jsou zvyklé na to, že jejich rodiče poslouchají vše, co jim děti říkají. A totéž čekají, že udělají i ostatní. Důležité však je, aby se děti naučily nejen vyprávět druhým, ale i naslouchat. I tady hraje dědeček s babičkou důležitou roli. Děti poslouchají jejich příběhy, a to jim pomáhá lépe porozumět tomu, co jim říkají ostatní. Až půjdou do školy, budou lépe připraveni naslouchat nejen učitelům, ale i spolužákům.

Obrázek: pixabay