Znaky nadprůměrně inteligence u dětí. Poznejte, zda máte doma malého génia

Fotografie: Depositphotos

Většina rodičů si myslí, že je jejich dítě chytřejší než ostatní děti stejného věku. Ve většině případů jde o růžové brýle, některé děti ale opravdu mají nadprůměrnou inteligenci. Zjistěte, jak ji poznat.

Kolik znáte rodičů, kteří tvrdí, že porodili dalšího Einsteina? Určitě mnoho, sami si to bezesporu o svých dětech myslíte také. A i když je každé dítě svým způsobem skutečně brilantní, existuje několik faktorů, na jejichž základě se dá určit, že vaše dítě je o hodně napřed před svými vrstevníky a během svého života bude mít pravděpodobně nadprůměrné IQ.

Má skvělou paměť a brzy mluví ve větách

Pamatuje si vaše dítě přesně, kde naposledy vidělo určitou hračku, nebo si bleskově zapamatuje tváře, jména a místa? Tato vynikající paměť je nejen mimořádně užitečnou schopností v každodenním životě, ale hovoří také o nadprůměrné inteligenci.

Jazyk je jednou z nejdůležitějších věcí v životě. Dítě rychle zjistí, že beze slov se nedokáže dorozumět. Pokud přeskočí takzvaný dětský jazyk a začne v prvních třech letech života tvořit celé věty nebo dokonce vést složitější konverzace, naznačuje to velké nadání.

Fotografie: Freepik

Přátelí se se staršími dětmi, je temperamentní a stále v pohybu

Nadprůměrně inteligentní děti mohou s dětmi stejného věku komunikovat jen v omezené míře. Mnohem raději se přátelí se staršími dětmi, protože více odpovídají jejich inteligenci. Starší děti je také motivují a učí a povzbuzují.

Samozřejmě, být plachý a introvertní není špatné. U temperamentních dětí je však mnohem větší pravděpodobnost, že budou nadané, než u těch, které jsou uzavřené. Dobře vyvinutý smysl pro humor a vynikající sociální dovednosti také přímo souvisí s nadprůměrnou inteligencí. Děti s nadprůměrnou inteligencí často přeměňují svůj temperament na pohyb, a proto neustále skáčou a dovádějí. Je třeba naučit se jejich energii nasměrovat správným směrem a fyzicky i mentálně je stimulovat.

Fotografie: Freepik

Je srdečné, špatně spí a rádo čte

Velké srdce a s ním spojená emocionalita může také naznačovat nadprůměrnou úroveň inteligence. Protože čím větší srdce, tím větší mozek, alespoň metaforicky. Nadané děti pociťují intenzivnější emoce a projevují silnou empatii vůči ostatním lidem a zvířatům.

Když děti nemohou dobře spát, není to frustrující pouze pro dítě, ale také pro rodiče. Může ale jít i o dobré být také znamení, pokud jde o jeho inteligenci. Vysvětlení je jednoduché: Mozek nadaného dítěte je stimulován natolik, že mu ztěžuje usínání.

Je to známé klišé, ale je to pravda: pokud čtete hodně, jste chytří! Pokud se tedy vaše dítě naučí číst dříve, než začne chodit do školy a doslova se ponoří do knih, jasně to hovoří o jeho nadprůměrně vysokém IQ.

Fotografie: Freepik

Nezapomeňte, že každé dítě je nadané na něco jiného

Každé dítě je samozřejmě jedinečné. To znamená, že i když se u něj projevuje jedna nebo více zmíněných charakteristik, nemusí to nutně znamenat nadprůměrnou inteligenci. Výše shrnuté znaky odráží chování, které mají nadané děti tendenci projevovat, a proto jsou určeny pouze jako vodítko.

Pokud tedy existuje „podezření“ na nadání, je vhodné nechat si diagnostikovat profesionální talent u dětského psychologa, abyste získali jistotu a poradili se s odborníky, jak s tímto darem nejlépe naložit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]